5 °C

İş dünyasının önceliği vergi ve yargı reformu

İş dünyası hükümetten öncelikle vergi ve yargı reformları ile asgari ücret desteği talep ediyor.

İş dünyasının önceliği vergi ve yargı reformu

Tek parti hükümetinin iktidara gelmesinin ardından, ekonominin yeniden birinci gündem maddesi haline gelmesini bekleyen iş dünyası reformlara hız verilmesini isterken; öncelikli talepler arasında ise vergi ve yargı reformları ile asgari ücret desteği bulunuyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından dün açıklanan 64. hükümet programında yapısal reformların gecikmeden gerçekleştirileceğine atıfta bulunulmuş, haksız rekabete yol açan bazı vergi uygulamalarının da kaldırılacağına dikkat çekilmişti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) sanayicilerin talep ve önerilerini içeren bir çalışmayı hükümete sunmaya hazırlanırken; dün basına kapalı gerçekleştirilen toplantısında üyelerin beklentileri ele alındı. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan bu talepleri doğrudan hükümete iletmeyi planladıkları için medya yoluyla paylaşmayacaklarını açıkladı. Ancak İSO meclis üyelerinden edinilen bilgiye göre, hükümete sunulmak istenen öncelikli konular arasında vergi ve yargı reformları ile asgari ücret düzenlemesi öne çıkarken; eğitim, dış ticaret, bürokrasi, istihdam ve teşvik reformları ile enerji fiyatları ve bankacılık konusundaki bazı düzenlemeler de işdünyasının talepleri arasında yer alıyor.

Bir İSO meclis üyesi Reuters'a yaptığı açıklamada, "Yaptığımız toplantıda özellikle üç konu üzerinde duruldu. Birincisi, sanayicinin öncelikle vergi reformları ile ilgili beklentisi var. Örneğin avukat, doktor gibi serbest meslek sahiplerinin beyan edip ödediği vergi ile sanayicinin ödediği vergi arasında çok ciddi fark var. Önce bu eşitsizliğin giderilmesi gerekiyor" dedi ve ekledi: "Bir diğer önemli gündem maddemiz asgari ücret artışı. Rekabet unsurumuza ciddi zarar verebilecek bir konu. Buna yönelik çözüm önerilerini konuştuk. Ücret artışı yükünün devlet tarafından bölüşülmesini ya da tamamen devlet tarafından üstlenilmesini istiyoruz."

Aynı üye, üçüncü öncelikli gündem maddelerinin ise yargı alanında olduğunu belirterek, özellikle işe iade davalarındaki mahkeme süreci ile ilgili ciddi sorunlar yaşadıklarını söyledi.
              
Kıdem tazminatı ve işe iade davaları öncelikler arasında 

Bir başka meclis üyesi de, istihdam ile ilgili konuların öncelikle çözüm bekledikleri başlıklar arasında bulunduğunu belirterek, "Kısa vadede ele alınması gereken temel konular arasında istihdam ile ilgili düzenlemeler öne çıkıyor. Kıdem tazminatı ve esnek çalışma gibi konulardaki düzenlemelerin önceliklendirilmesi gerek" dedi. 

Bir diğer üye de, "Kıdem tazminatı, iflas erteleme gibi hukuki konulardan enerji fiyatlarına kadar çok farklı alanlarda ele alınmasını istediğimiz konular var" diye konuştu.

Nitelikli ara eleman sorununun da eğitim reformu ile ele alınması istenen talepler arasında yer aldığını belirten üye, "Asgari ücreti tartışıyoruz ama çalıştıracak eleman bulamıyoruz. Asıl bunun çözülmesi lazım" diye konuştu. 

Edinilen bilgiye göre; vergi, eğitim ve hukuk reformlarının yanı sıra dış ticaret reformu, teşvik reformu, bankacılık konusundaki düzenlemeler ile enerji fiyatlarının yeniden düzenlenmesi sanayicilerin talep ve önerilerini sunacağı konular arasında yer alıyor.

MÜSİAD, taleplerini 4 başlıkta topladı

Bugün hükümetten beklentilerini açıklayan MÜSİAD da, taleplerini dört başlık altında topladı. "Ekonomi Barışı" başlığı altında yapılan değerlendirmede, finansman sorunu çözülmeden, yatırım, istihdam ve büyümenin mümkün olmadığı belirtilen raporda, "Varlığa dayalı finansman modeli ve benzeri faizsiz finansman modelleri, etkin ve yaygın
olarak teşvik edilmeli ve piyasada belirli bir büyüklüğe gelmesi sağlanmalı" denildi.

Ucuz finansmana hızlı erişimin sağlanmasının önemine işaret edilen raporda, yatırımların önündeki en büyük engelin mevcut finansal sistem ve yüksek faiz oranları olduğu belirtildi.
              
Maliye'nin mükelleflere bakışı değişmeli

Maliyenin mükellefe bakışını değiştirmesi gereğine vurgu yapan MÜSİAD, köklü bir vergi reformu yapılmasının da önem taşıdığına işaret etti.

Raporun "Çalışma Barışı" başlığı altında ise asgari ücret artışı yükünün hükümet ile paylaşılması çağrısı yapıldı. Raporda ayrıca bölgesel asgari ücret ve esnek çalışma modellerinin gündeme alınması, kıdem tazminatı sisteminin yürürlüğe girmesi talepleri iletildi.

"Sosyal Barış" başlığı altında demokratikleşme ve şeffaflık alanlarında yapılan düzenlemelere devam edilmesi çağrısı yapılırken; "Siyasal Barış" başlığı altında da, başkanlık sisteminin tartışılması ve yeni bir anayasa ihtiyacına işaret edildi. Raporda, seçim barajının değiştirilmesi ve parlamento seçimlerinin beş yıla çıkarılması talepleri de yer aldı.

         

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.