25 °C

İş GYO ve Nef’ten 470 milyon $’a eski Şişecam fabrikasında Gala

Topkapı’da yer alan eski Şişecam fabrikasında İş GYO ve Nef işbirliğinde geliştirilen konut projesinin ilk etabı Gala İnistanbul satışa çıktı. Arazide yapılacak toplam 4 farklı proje için yaklaşık 470 milyon dolarlık yatırım yapılacak

İş GYO ve Nef’ten 470 milyon $’a eski Şişecam fabrikasında Gala

YENER KARADENİZ / İSTANBUL

Topkapı Şişecam fabrikalarını satın alan İş GYO ve Nef, 130 dönümlük arazideki ilk projeleri İnistanbul Gala’yı satışa çıkardı. Arazide yapılacak toplam 4 farklı proje için yaklaşık 470 milyon dolarlık yatırım yapılacak. İlk proje olan İnistanbul’da satış fiyatları 370 bin TL’den başlıyor. Sanayi dönüşüm alanı olarak alınan 130 dönümlük arazide net 80 dönüm üzerinde 4 farklı proje yapılacak. Mimarisi, tasarımı gibi özellikleri farklı olacak 4 projede toplamda 3 bine yakın konut bulunacak. İnistanbul Gala adı verilen ilk projede 1+1’den 4+1’e kadar değişen 788 konut yer alacak. 2017 Aralık’ta bitecek projeye gelen 7 bin ön talebin 618’i satışa döndü. 320 milyon TL’ye satın alınan arazide ilk aşamada yüzde 75 İş GYO, yüzde 25 Nef hisse paylaşımı modeli, daha sonra Nef’in aldığı yüzde 25 pay ile yüzde 50-50 ortaklığa dönüşmüş. 470 milyon dolarlık yatırım yapılması planlanan projelerden İnistanbul Gala için 1,5 yıl hazırlık süreci ve master planı yapıldığını dile getiren İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, 2012’de üretimin sona erdiği arazinin tamamen temizlendiğini belirterek, inşaata hazır halde bulunduğunu söyledi. 

1.6 milyar TL gelir bekleniyor 

Projenin inşaatı için yakında ihaleye çıkacaklarını, yaz sonunda ihalelerin tamamlanacağını anlatan Tanes, “Geçtiğimiz gün uluslararası boyutta yapılan bir araştırmada İstanbul, dünyada son 5 yılda en çok gelişen şehir oldu. Gelişme potansiyeli de en açık şehir. Bizler bunun farkında olarak, böyle bir şehrin planlamasına, mimarisine projelerimizle destek oluyoruz. Geleceğe yönelik çalışmalar yapıyoruz. İnistanbul Gala’nın tüm altyapı üst yapı çalışmaları için uzun zaman çalıştık” dedi. Ortaklık, toplam projeden 1,6 milyar TL gelir bekliyor. Fiyatların 320 bin TL’den başladığı proje, ön talep döneminde 7 bin 200 başvuru aldı ve bunun 618’i satışa döndü. Üniversite bölgesinde yer alan arazide gerçekleştirilecek projelerde bölgenin barındırdığı öğrenci ve nüfus potansiyeline yönelik ticari üniteler de yer alacak. 

Yabancı duymadan yerli aldı 

İnistanbul Gala 17 katlı 4 blok halinde yapılacak. Bloklar ise 1+1 ve 2+1 tercih edenler için ayrı, 3+1 ve 4+1 gibi büyük daireleri tercih edenler için ayrı planlandı. Toplam 25 bin metrekare üzerinde yer alacak proje için çeşitli ödeme sistemleri de oluşturuldu. Projede çok kısa zamanda çok önemli bir satış rakamına ulaştıklarını vurgulayan Nef Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur ise, yabancı konut alıcısının projelerini duymadan satışların büyük ölçüde tamamlandığını anlattı. Projeyi küçük bir şehir gibi ayrıntılı planladıklarını belirten Timur, “Yerli konut alıcısı Nef projelerini kısa zamanda satın alıyor. Yabancı müşteriye bazen duyurma zamanı olmuyor. Bu projede ise İş GYO ve Nef ortaklığını gören konut alıcısı yoğun talep gösterdi yine yabancı alıcıya duyurma fırsatımız bile olmadı” diye konuştu.

Foldhome konsepti İnistanbul Gala projesinde

Nef’in ürettiği ve patentini aldığı Foldhome konsepti İnistanbul Gala projesinde de kullanacak. Nef’in dünya çapında tanınan üne kavuşan sisteminde, daire sakinleri müzik odası, fitness salonu, oyun odası, sinema odası gibi kişiye özel 24 farklı kullanım alanını sabit aidat ödemeden yalnızca kullanılan zaman kadar bir ücret ödeyerek kullanabiliyorlar. Bu sayede ev sahipleri, konut dışında da kullanabilecekleri kişisel alanlara sahip olabiliyor. Projenin tüm mimari tasarımını 1935’te kurulan ve 24 farklı ülkede ofisi bulunan dünyaca ünlü tasarım ve mimarlık firması Perkins+Will’in üstleniyor. Perkins+Will, geçtiğimiz ay içinde Nef New York projesi ile dünyanın en iyi projesi ödülünü kazandı. Projenin ortak alanları ve daire içleri ünlü Türk tasarım firması Autoban tarafından, Foldhome üniteleri ise Coca Cola, Starbucks, Sony, Samsung, Bentley gibi markalar için çalışan dünyaca ünlü endüstriyel tasarımcılar tarafından tasarlandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap