7 °C

İstihdam paketi tamamlandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, istihdam paketine ilişkin çalışmanın tamamlandığını, yakında Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanacağını söyledi

İstihdam paketi tamamlandı

CANAN SAKARYA

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışmaları tamamlanan istihdam paketinin kısa süre içerisinde Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanacağını belirterek, istihdam teşvikleri ile yatırım teşviklerinin birlikte ele alındığı bir paket oluşturduklarını söyledi. İstihdama ilişkin düzenlemelerdeki dağınıklık nedeniyle uygulamada sorunlar yaşandığını kaydeden Çelik, “İşverenler bütününü anlamakta ve uygulamakta zorlanıyor, uygulamada bazı zorluklar yaşanıyor, bu konudaki düzenlemelerin tümünü daha anlaşılır daha kolay uygulanabilir duruma getireceğiz” dedi. 

Meclis'te bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Bakan Çelik, kıdem tazminatı fonunda işçi aleyhine bir düzenleme bulunmadığını belirterek, “Aslında bu işverinin aleyhine, işçinin lehine bir düzenleme. Ama önce işçi karşı çıktığı için işveren sesini çıkarmıyor, 'nasıl olsa işçi itiraz ediyor' diye. İşçi 'evet' dese işveren hemen bu 'olmaz' diyecek” dedi. Kıdem tazminatı fonunun yeni işe girenleri kapsayacağını, mevcutların devam edeceğini belirten Çelik, “Biz bu sorunu kökten çözmek istiyoruz. Mevcut çalışanlar kıdem tazminatında kalsın, yeni başlayan fondan başlasın. Çünkü çalışanın mağdur olmasını istemiyoruz. Mevcutlar mağdur olmayı göze alıyorsa kalsınlar” diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu'nun yaklaşımı yanlış 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun emeklilere bayramlarda ikramiye verilmesine ilişkin açıklamasının hatırlatılması üzerine Çelik, “Sayın Kılıçdaroğlu'nu anlamakta zorlanıyorum. SSK'da 8-9 yıl genel müdürlük yapmış birisinin 'yılda iki ikramiye vereceğim' demesi orada çalışmış, hesap adamının söyleyeceği bir şey değil” dedi. Yılda iki ikramiyenin yıllık maliyetinin 25 milyar lira olduğunu belirten Çelik, şu değerlendirmede bulundu: “Emekliler de bunu istemiyor, 'bir şey yapacaksan maaşımda artış sağla' diyor. Doğru söylüyor, olması gereken bu. SGK'nın açığı geçen yıl 20 milyar lira, şimdi 25 milyar lira daha ilave edersen 45 milyar liraya çıkar. Böyle bir şey olabilir mi? Son derece yanlış bir yaklaşım, popülizm, seçim yatırımı, millet prim vermez.” 

Karayolları'ndaki taşeron işçiler... 

Çelik, Karayolları'nda çalışan taşeron işçilerin sorunlarının çözümüne yönelik bir çalışmayı yaparak teslim ettiklerini, bu konudaki açıklamanın Başbakan tarafından yapılacağını söyledi. Asıl işle yardımcı işi ayıracak Bakanlar Kurulu kararının yayınlanması ile birlikte taşeron işçilerle ilgili tartışmaların artık sona ereceğini bildiren Çelik, şunları söyledi: “Burada Bakanlar Kurulu kararı çıkmadığı için sıkıntı yaşıyoruz. Yardımcı işlerle ilgili Bakanlar Kurulu kararına ihtiyaç var. Taşeron işçi tartışması artık kökten bitiyor. Çünkü artık asıl işte, yardımcı işçi çalıştırılamayacak. Asıl iş ile yardımcı iş ayrılacak, Bakanlar Kurulu kararından sonra problem bitiyor. Biz burada yargıya konu olmuş konularla ilgili bir çıkış arıyoruz. Onunla ilgili de kamunun ihtiyacı değerlendirilecek ya tazminat ödeyecek ya da kadroya alacak.” 

120 bin kişi işe başlıyor 

Fidan dikiminde 120 bin kişinin istihdam edilmesi projesi hakkında da bilgi veren Bakan Çelik, “120 bin kişiyi önceki gün itibariyle gönderdik illere. İŞKUR bünyesinde, 2 ay ağaç dikimi, 4 ay ağaçlara bakım için 6 ay çalışacaklar. Mart ve nisan aylarında ağaç dikimi var, yıllardır biz bunu bir seferberlik haline getirelim istedik. Anadolu bozkır, ağaç dikimine ihtiyaç var, bu bir seferberlik. 120 bin kişi hergün onlarca fidan dikecek. Orman Bakanlığı da altyapıyı hazırladı” dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.