15 °C

İTO'da Yalçıntaş, yeniden seçildi

İstanbul'da yapılan seçimlerde İSO'da Tanıl Küçük, DTO'da ise Metin Kalkavan kazanan adaylar oldular

İTO'da Yalçıntaş, yeniden seçildi

 

İSTANBUL - İstanbul'da işadamları Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Deniz Ticaret Odası seçimleri için dün sandık başına gittiler.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden Murat Yalçıntaş seçildi. Seçimin resmi olmayan sonuçlarına göre, 254 oyun 133'ünü Yalçıntaş aldı. İbrahim Çağlar'a ise 110 oy çıktı.

Seçimin resmi olmayan sonuçlarına göre, 254 oyun 133'ünü Yalçıntaş aldı. İbrahim Çağlar'a ise 110 oy çıktı.

23 Ocak Pazartesi günü gerçekleştirilen meslek komiteleri ve meclis üyeleri seçimlerinde belirlenen 257 meclis üyesinden 1'inin mazbatasını almaması nedeniyle seçimlerde 256 üyenin oy kullanma hakkı bulunuyordu.

2 üyenin oy kullanmadığı seçimlerde, atılan oylardan 6 tanesinde Yalçıntaş'ın ismi çizili olarak yer alırken, 5 oy da geçersiz sayıldı.

İTO'da 'üye odaklı' hizmete devam

Murat Yalçıntaş, İTO'nun geçen dönem olduğu gibi üye odaklı hizmet anlayışını devam ettireceğini belirtti.

Yalçıntaş, İTO'nun yönetim kurulu başkanı ve üyeleri ile 29 asil ve yedek TOBB delegesi, 6 asil ve yedek disiplin kurulu üyesinin belirlendiği seçimin sonuçlanmasının ardından basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Seçimlerin son derece medeni ve demokratik bir ortamda gerçekleştirildiğini dile getiren Yalçıntaş, tüm üyeleri kutlayarak, yönetim kurulu başkan adayı olan İbrahim Çağlar'a teşekkür etti.

Yalçıntaş, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan İTO'nun, Türkiye ekonomisine hizmet etmeye ve Türkiye'yi daha aydın, parlak yarınlara taşımaya devam edeceğini ifade ederek, "Odamız, aynı geçen dönem olduğu gibi üye odaklı hizmet anlayışını devam ettirecektir. Seçim bitmiştir. Katılan tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. Bu saatten sonra İTO tek bir yürek olarak İstanbul ve Türkiye için çalışmaya devam edecektir" diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Murat Yalçıntaş, "oy farkının az olması"na ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, gerek 23 şubatta gerçekleştirilen meslek komiteleri ve meclis üyeliği seçimlerinin, gerekse bugün yapılan seçimlerin İstanbul'a ve İstanbul iş camiasına yaraşır bir özellik gösterdiğini dile getirdi.

Yalçıntaş, "Bu seçimlerde kazanan İTO'dur, kaybeden ise yoktur" diyerek, bir hizmet yarışı yaşandığını ve bugünden sonra hizmet yarışına katılan tüm üyelerin hep birlikte kol kola İTO'yu, İstanbul iş alemini ve Türkiye'yi daha iyi günlere taşıyacağını vurguladı.

Bir gazetecinin, "İbrahim Çağlar daha önce sizinle birlikte olduğunu defalarca dile getirdi, ancak son dakikada aday olduğunu söyledi. Bunu etik buluyor musunuz?" şeklindeki sorusuna karşılık Yalçıntaş, "Tüm seçimler bir hizmet yarışıdır. Tüm arkadaşlarımız, gerek 23'ünde gerekse bugün aday olmuş arkadaşlarımız bu hizmet yarışında yarışmak istemişlerdir, demokrasinin bir gereğidir. Ben bunu son derece güzel karşılıyorum" dedi.

Yalçıntaş, İTO meclis başkanının önümüzdeki hafta içinde, başkanlık divanının da ilk yönetim kurulu toplantısında seçileceğini bildirdi.

İSO'da Küçük kazandı

İstanbul Sanayi Odası'nda (İSO) ise geçerli oyların 68'ini Tanıl Küçük'ün listesi kazanırken, Süleyman Orakçıoğlu'nun listesi 44 oyda kaldı. İSO'nun Odakule Meclis Salonunda yapılan seçimlerde oy verme işlemi saat 17.00'de tamamlandı. 117 İSO meclis üyesinden 114'ünün oy kullandığı seçimlerde 2 oy geçersiz sayıldı.

Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden seçilen Tanıl Küçük'ün listesinde Nuri Tuna, Fikret Tanrıverdi, Abdulbaki Kuriş, Turgay Durak, Bülent Savaş, Kenan Baytaş, Fahir Gök, Ülkü Büyükgönenç, Mustafa Aydın Özilhan ve Kadir Efe yer aldı.

Seçimlerde, Disiplin Kurulu üyeleri ile aralarında Tanıl Küçük'ün de bulunduğu 24 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) delegesi de belirlendi.

"Türk sanayisi zor günler yaşıyor"

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanlığı'na yeniden seçilen Tanıl Küçük, "İnşallan, bu dönemi de namusumuzla, şerefimizle, hayırlısıyla, Türk sanayisine hizmet ederek tamamlarız" dedi.

Tanıl Küçük, İSO yönetiminin yeniden belirlendiği seçimlerde tekrar başkan seçilmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk sanayisinin zor günler yaşadığını, göreve devam etmesinde sanayiden gelen seslerin etkili olduğunu ifade etti.

Küçük, "(Devam etmen gerekir) telkinleri gerçekten bunda rol oynadı. O anlamda önemli bir görev İSO başkanlığı. İnşallah bu dönemi de namusumuzla, şerefimizle, hayırlısıyla, Türk sanayisine hizmet ederek tamamlarız. Türk sanayicisi, İSO, her zaman sağduyuludur. Ben buna her zaman inandım. Demokrasi, seçim bunların hepsi güzel... Ama İSO'nun sağduyusu da gerçekten önemli" şeklinde konuştu.

Küçük, "seçim sürecinde 'çekil' baskısı alıp almadığına" ilişkin bir soruya da "Ben bu konularda her zaman az konuşmayı tercih ediyorum. Sabahki gerginliğimiz, hem seçim çalışması, hem yorgunluk, hem stres, hem de birkaç günde yaşadıklarımızın aşırı gerginliği rol oynamıştır" diye yanıt verdi.

"İSO'daki sessizliği bozduk"

İSO'da başkanlık seçimini kaybeden Süleyman Orakçıoğlu ise "seçime katılarak İSO'daki sessizliği bozduklarını" dile getirerek, şunları kaydetti:

"Son zamanlarda baktığımız zaman küresel krizle hep konuşulan bir şey var; Piyasalardaki sessizliği bozmak. Biz enerjimizle bunu firma olarak da yapıyoruz. Aynı zamanda seçime katılan grup olarak da İSO'daki bu sessizliği bozduk ve bir enerji getirdik. Buraya bir heyecan kattığımıza, bir enerji getirdiğimize inanıyorum."

İSO'nun geleneklerine bağlı köklü bir kurum olduğunu vurgulayan Orakçıoğlu, "Bu kurumda seçim bittikten sonra biz el ele tüm arkadaşlarımızla birlikte Türk sanayisinin önümüzdeki dönemlerde her türlü projelerde işbirliği yapmak için hazırız. Seçim bitmiştir. Seçim bittikten sonra kol kola, el ele artık bizim için bir hizmet söz konusudur" diye konuştu.

DTO'da Kalkavan

Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu başkanlığına da Metin Kalkavan yeniden seçildi. DTO'nun Fındıklı'daki binasında tek liste ile gerçekleştirilen seçimde, kullanılan 108 oyun 90'ını alan Metin Kalkavan, yeniden Yönetim Kurulu başkanlığına getirildi.

Yönetim Kurulu'nda Metin Kalkavan'ın yanı sıra Sefer Kalkavan, Halim Mete, Rıdvan Kartal, Faruk Miras, Tamer Kıran, Şadan Kaptanoğlu, Recep Düzgit, Ahmet Paksoy, Sualp Ömer Ürkmez ve Alev Tunç yer aldı.

Disiplin Kurulu ise Metin Leblebicioğlu, İlkay Bilgisin, Sıtkı Doğu, Erdal Acuner, Bahar Zorer ve Cumhur Yelmer'den oluştu.

DTO'da Meclis Başkanlığına ise Cengiz Kaptanoğlu seçildi. Tek aday olarak katılan Kaptanoğlu, 128 meclis üyesinden 108'inin oy kullandığı seçimde oy birliğiyle başkanlığa getirildi.

Meclis başkan yardımcılıklarına ise Faruk Ürkmez ve Bedri İnce seçildi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap