5 °C

Kalın: Mali disipline dayalı politikalar devam edecek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın bugün toplanacak ekonomi zirvesinde piyasalarda yaşanan gelişmelerin etraflıca ele alınacağını bildirdi ve "Mali disipline dayalı politikalar devam edecek" dedi.

Kalın: Mali disipline dayalı politikalar devam edecek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ekonomide yaşanan gelişmeleri değerlendirmek üzere Külliye'de yapılacak Ekonomi Koordinasyon Toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu.

"Biraz sonra külliyede bir ekonomi koordinasyon toplantısı yapılacak. Hem ithalat ihracat dengesi, istihdam, sanayi yatırımlarıyla ilgili konular etraflı bir şekilde ele alınacak" diyen Kalın, "Tabii dövizle ilgili konu birkaç haftadır günümüzde. Bunun küresel dalgalanmalarla ilgili olduğunu da tekrar ifade etmek de fayda var. Dün Trump’ın anlaşmadan çekilmesi de piyasalara bu manada etki yaptı. Petrol fiyatı yükseldi, bir birini etkileyen bir çok dinamik var. Kısa ve net mesaj vermek gerekirse, hükümetimizin cumhurbaşkanımızın sürdürdüğü mali disiplin politikaları devam edecek. Bir seçim ekonomisi söz konusu değil. Zaten büyük yatırımlar, büyük proje seçim kampanyasından bağımsız olarak tam kapasite ile devam etmektedir. Bugün yapılacak toplantıda da bu konular ele alınacak. 2018 türk ekonomisi açısından bir kayıp değildir. aslında seçimlerin erkene alınmasının faydası da oldu. Piyasalara olumlu katkısı da oldu" şeklinde konuştu.

Ekonomi yönetimi külliyeye çağrıldıEkonomi yönetimi külliyeye çağrıldı

ABD'nin nükleer anlaşma kararı

ABD'nin İran ile olan nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesini endişe verici olarak yorumlayan Kalın, "Uzun müzakereler sonucu varılan bir anlaşmanın tek taraflı kaldırılması ABD'nin güvenilirliğini de sarsmaktadır. Şunun da altını çizeyim, biz bölgede hiçbir ülkenin nükleer silaha sahip olmasını istemiyoruz. Buna nükleer silahı olduğu bilinen ülkeler de dahildir" dedi.

Trump ile Erdoğan'ın bir görüşme kararının olmadığını söyleyen Kalın, "Cumhurbaşkanımız bir kanala verdiği mülakatta da konuyu açtı. Bu kavgaların kazananı olmaz. Siz küresel dünyada bir adım atınca bunun sonuçlarının ne olacağını düşünmek zorundasınız. Eninde sonunda bu etki sizi de bir yerde vurur. ABD, bu karardan vazgeçer, geçmez bu onların kararı. Bu karar, Avrupa ülkeleri ve Türkiye'deki piyasaları da etkiliyor. Bölgede yeterince gerilim var. Bütün bunları düşününce yenileri eklemenin devlet aklıyla düşününce bir mantığı yok" yorumunda bulundu.

İran'a uygulanacak yaptırımlar için Kalın, "İran bizim önemli bir ortağımızdır, komşumuzdur. Daha öncede İran'a yönelik yaptırımlar yapıldı. Biz böyle çatışmalardan ise daha angaje edici bir şeyden yanayız. İran ile her konuda anlaştığımız anlamına gelmiyor. Anlaştığımız, anlaşamadığımız konular da var. Yeni yaptırım listesini de görmek lazım. Somut çıktıları görelim. Bu kararın bölgedeki çatışmaları, istikrarsızlığı körükleyeceği yönünde ciddi bir düşüncemiz var" diye konuştu.

'ABD'nin tek taraflı çekilme kararı endişe vericidir''ABD'nin tek taraflı çekilme kararı endişe vericidir'

 

"MHP ile ortak bir miting de yapılabilir"

"Bugün itibarı ile muhalefetin adayları ortaya çıktı. 24 Haziran'a kadar karşılıklı saygı içinde coşkulu bir seçim kampanyası yapılmasını arzu ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın il ziyaretleri, mitingler olacak. Kendisi 3 aydır sahada. 50 ile gitti. 30 kadar büyük ilde miting ve toplantı yapılması planlanıyor" diyen Kalın MHP ile ortak bir miting yapılabileceğini ifade ederek, "BBP de buna katılabilir. Cumhur İttifakı'nın sokaklarda kabul edildiğini görüyorsunuz" dedi.

Sosyal medyadaki 'TAMAM' kampanyası

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı "Milletimiz tamam derse çekiliriz" açıklamasının ardından sosyal medyada başlatılan kampanyaya ilişkin de değerlendirme yapan Kalın, "Sosyal medya etkin bir iletişim aracı. Buna bigane kalmak mümkün değil. Sosyal medya ile bir takım çalışmalara girmek beyhude çabadır. Biz bu tarz şeyleri çok yaşadık, tecrübe ettik. Buna asıl karar verecek olan sandığa gidecek milletimizdir. Bu bot hesaplar üzerinden yapılan saldırılar sonuç vermeyecektir. Biz sanal ile değil gerçekle uğraşalım. Biz milletimizin devam diyeceğine inanıyoruz" diye konuştu.

"Erdoğan ile İnce birkaç gün içinde görüşebilir"

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin Erdoğan ile önümüzdeki günlerde bir araya gelebileceğini bildiren Kalın, "Önümüzdeki birkaç gün içinde olabilir. Nezaket çerçevesinde İnce ile görüşecektir. Seçim tarihinin ilanından itibaren biz bu seçim kampanyasının yapıcı söylemlerle sürdürülmesi gerektiğini söyledik. Cumhurbaşkanımız manifestoda da bunu açıkça beyan etti. Dolayısı ile bu kabul gerçekleşecektir. Karşılıklı hayırlı olsun denecektir. Randevu verilmesinde herhangi bir sıkıntı yok. Özel kalemler bunun üzerinde çalışıyor" şeklinde açıklamada bulundu.

Bu yıl 40 milyon turist bekleniyor

"2013'te çok güçlü bir ekonomi göstergesi sergiledik" diyen Kalın, "Geçen yıldan bu yana ulaşılan istihdam sayısı 1 milyon 357 bine ulaştı. Ciddi bir başarı olarak bu da not edilmelidir. Turizmde çok pozitif bir ivme var. Bu yıl itibarı ile Cumhurbaşkanımızın tahmini ve koyduğu hedef olarak 40 milyon turist bekleniyor. Birçok esnafın bundan yararlanması anlamına da geliyor" ifadelerini kullandı.

İdlib'e 10. gözlem noktası

İç tehdit, dış tehdit, FETÖ, PKK gibi tehditlerle mücadelenin kararlılıkla süreceğini vurgulayan Kalın, "Afrin'deki harekatımız büyük ölçüde güvenlik ve istikrarı sağlamış durumda. TSK, Polis Teşkilatı, MİT ve korucularımız çalışmalarını devam ettirmekteler. Gözlem noktaları İdlib'e sıkışmıs 2.5 milon insan için de önem arz ediyor. Terörle mücadelemiz sürecek" dedi.

25 bin öğretmen ataması

25 bin öğretmenin atanması ile ilgili çalışmalar sürdüğünü belirten Kalın, eylül itibariyle görevlerine başlayacaklarını söyledi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.