12 °C

Kamu işçisine yüzde 3 zam teklifi

Hükümet kamu işçisine bu yıl için 6 ayda bir yüzde 3'er zam önerdi. Türk-İş teklifi yetersiz buldu.

Kamu işçisine yüzde 3 zam teklifi

ANKARA - Hükümet, kamu işçilerinin ücretlerine 2009'da altışar aylık dönemlerde yüzde 3'er, 2010'da altışar aylık dönemlerde yüzde 2,5'ar artış önerdi.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, kamu kesimi toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kapsamında, Kumlu ve beraberindeki Türk-İş heyetini Başbakanlık Merkez Bina'da kabul etti.

Kumlu, çıkışta yaptığı açıklamada, 2009 yılı Ocak, Şubat ve Mart aylarından geçerli olacak toplu iş sözleşmesi müzakerelerinde hemen hemen prosedürlerin tamamlandığını, toplu sözleşmelerin bir kısmının arabulucu, bir kısmının grev aşamasında olduğunu söyledi.

Tekliflerini daha önce Yazıcı'ya ilettiklerini anımsatan Kumlu, bugün de Hükümet'in teklifini kendilerine verdiğini belirtti.

Hükümet'in teklifinde 1000 TL'nin altında ücret alan işçilere 25 TL ücret artışı önerildiğini ifade eden Kumlu, en düşük işçi ücretinin 1230 TL'ye çıkarılmasını istediklerine dikkati çekti.

Kumlu, Hükümet'in, kamu işçilerinin ücretlerine 2009'da altışar aylık dönemlerde yüzde 3'er, 2010'da altışar aylık dönemlerde yüzde 2,5'ar artış önerdiğini bildirdi

Teklifte, enflasyonun ikinci yıl için öngörülen zammın üzerinde gerçekleşmesi halinde enflasyonun farkının da ücretlere yansıtılacağının ifade edildiğini anlatan Kumlu, "Biz de Türk-İş olarak bu önerinin, bu tekliflerin beklentilerimizi karşılamadığını, bunun net olarak tekrar değerlendirilmesi gerektiğini, bizim de kendi aramızda bunun değerlendirmesini yapacağımızı, beklentimize cevap vermediğinin altını çizerek ayrıldık" dedi.

Kumlu, bir gazetecinin, "bundan sonra nasıl bir yol izleneceğini" sorması üzerine, "Bizim bu şartlarda bu teklife yaklaşmamızın, imzalamamızın mümkün olmadığını Sayın Bakan'a ifade ettik ve ayrıldık" diye konuştu.

Görüşmelerin devam edeceğini belirten Kumlu, tarafların kendi aralarındaki değerlendirmenin ardından tekrar bir araya gelineceğini bildirdi.

"Hükümet'in sunduğu teklifin gerekçesinin ne olarak açıklandığı?" sorusu üzerine  Kumlu, "Ülkede bir kriz var doğru. Sayın Başbakan, 'çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğiz' dedi. Mayıs ayında 1 yıllık enflasyon 5,24 açıklandı. Biz özellikle vergi dilimlerinden ve sigorta primlerinden kayıplarımızı izah ettik. Bu anlamda bu tekliflerinin bizim beklentilerimize cevap vermediğini belirterek ayrıldık" dedi.   

Mustafa Kumlu, bir sonraki görüşme için tarih belirlenmediğini, sürekli irtibat içinde olunacağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugünkü açıklamasında, "çalışanlara yüzde 19,7 zam yapıldığını söylediğinin" belirtilmesi üzerine Kumlu, "Ben bu yüzde 19,7'yi anlayamadım. Sayın Başbakan, izleyebildiğim kadarıyla 'çalışanları, işçileri, memurları enflasyona ezdirmeyeceğiz' dedi, ama ben yüzde 19,7'yi nereye verdiler anlayamadım" diye konuştu.

Kumlu, Başbakan Erdoğan'ın açıklamasının olumlu yönleri bulunduğunu, ama yeterli görmediklerini kaydetti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.