13 °C

Kapasite kullanım oranı 13 ayın zirvesinde

İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı, mayıs ayında yüzde 74,7 ile son 13 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Kapasite kullanım oranı 13 ayın zirvesinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından düzenlenen ve 2015 mayıs ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 194 iş yerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayi kapasite kullanım oranı çalışması sonuçları açıklandı. Buna göre, imalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı, mayıs ayında yüzde 74,7 ile son 13 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.   

Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, mayıs ayında tüm mal gruplarında bir önceki aya göre artış yaşandı. 

Bu dönemde kapasite kullanımı, dayanıklı tüketim mallarında 0,4 puanlık artışla yüzde 71,2 ve dayanıksız tüketim mallarında 0,1 puanlık yükselişle yüzde 71,3 oldu. Tüketim mallarında ise 0,2 puan artarak yüzde 71,3, gıda ve içeceklerde 0,2 puanlık yükselişle yüzde 69,2, ara mallarında 1,7 puanlık artışla yüzde 76,6 ve yatırım mallarında 0,6 puan yükselişle yüzde 76,4 olarak gerçekleşti. 

Mayıs ayında ikili sektörlere göre en yüksek kapasite kullanımı yüzde 85 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında meydana geldi. Bu sektörü yüzde 82,2 ile kağıt ve kağıt ürünlerinin imalatı, yüzde 80,3 ile ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı sektörü takip etti. Kapasite kullanımı en düşük alanların başında ise yüzde 59,2 ile içeçeklerin imalatı sektörü geldi. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.