9 °C

Kapasite kullanım oranı bir yılın zirvesine çıktı

İmalat sanayiinde kapasite kullanım oranı Haziran'da yüzde 75.1 ile son bir yılın zirvesini gördü.

Kapasite kullanım oranı bir yılın zirvesine çıktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından düzenlenen ve 2015 haziran ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 230 iş yerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayi kapasite kullanım oranı çalışması sonuçları açıklandı. 

Buna göre, 2015 yılı haziran ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanımı, bir önceki aya göre 0,2 puan artarak yüzde 75,1 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde imalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise 0,1 puan düşüşle yüzde 74,5'e geriledi. 

Haziran ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, bir önceki aya göre, dayanıklı tüketim malları ve dayanıksız tüketim mallarında artış görülürken, gıda ve içecekler, ara mallar ve yatırım mallarında azalış görüldü. 

İkili sektörlere göre en yüksek kapasite kullanımı yüzde 89 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında meydana geldi. Bu sektörü yüzde 83,3 ile kağıt ve kağıt ürünlerinin imalatı, yüzde 79,8 ile ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı sektörü takip etti. Kapasite kullanımı en düşük alanların başında ise yüzde 59,8 ile "diğer imalatlar" sektörü geldi. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap