8 °C

Kapasite kullanım oranı geriledi

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanımı, kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre 1,1 puan azaldı

Kapasite kullanım oranı geriledi

İSTANBUL - İmalat sanayi genelinde kapasite kullanımı, kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre 1,1 puan azalarak yüzde 74,5 seviyesinde gerçekleşti. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından düzenlenen ve kasım  ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 151 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayi kapasite kullanım oranı çalışması sonuçları açıklandı. 

Buna göre, 2014 yılı kasım ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanımı, geçen yılın aynı ayına göre 1,1 puan azalarak yüzde 74,5 oldu. İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanımı ise bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 74,0 seviyesinde gerçekleşti. 

Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, bir önceki yılın aynı ayına göre dayanıksız tüketim malları hariç tüm mal gruplarında düşüş yaşandı. 

Aynı dönemde kapasite kullanımı, dayanıklı tüketim mallarında 1,8 puanlık azalışla yüzde 73,6, tüketim mallarında 0,4 puanlık gerilemeyle yüzde 73,4 oldu. Kasım ayında gıda ve içeceklerde kapasite kullanımı 0,1 puanlık düşüşle yüzde 73,3, ara mallarında kapasite kullanımı 2 puanlık azalışla yüzde 75,3 ve yatırım mallarında kapasite kullanımı 1 puanlık gerilemeyle yüzde 73,9 düzeyinde gerçekleşti. Dayanıksız tüketim mallarında kapasite kullanım oranı geçen yılın aynı ayına göre değişmeyerek yüzde 74 oldu. 

Kasım ayında ikili sektörlere göre en yüksek kapasite kullanımı yüzde 86,1 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı sektöründe meydana geldi. Bunu yüzde 81,2'yle kağıt ve kağıt ürünleri imalatı ile yüzde 80,3'le tütün ürünleri imalatı sektörü takip etti. Kapasite kullanımı en düşük alanların başında ise yüzde 55,4 ile "diğer imalatlar" geldi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.