12 °C

"Kuveyt ile ticaret hacmi artırılmalı"

Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanı er-Rudan ile görüşen Ekonomi Bakanı Zeybekci, iki ülke arasındaki 1,3 milyar dolarlık ticaret hacminin artırılması için çalışma yürüteceklerini söyledi.

Kuveyt ile ticaret hacmi artırılmalı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanı Halid Nasır Abdullah er-Rudan ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

Zeybekci, Türkiye ile Kuveyt'in iş birliği yapabileceği birçok alan bulunduğuna işaret ederek, hedeflere ilişkin bir takvimlendirme yapılacağını bildirdi. Kuveyt'in 2035 hedeflerini ve projelerini yakından takip ettiklerini dile getiren Zeybekci, şöyle devam etti:

"Bu projelerle ilgili atacakları adımlarda biz de elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız. İlk başlayacağımız nokta ikili ticaretimizin artırılması olmalı. 1,3 milyar dolarlık ticaret hacmi kesinlikle bize yakışan bir miktar değil, ilk hedefimiz ve takvimlendirmemiz buradan başlasın diye düşünüyorum."

"Türkiye'nin tutumunu övmek istiyorum"

Kuveytli Bakan er-Rudan ise Körfez'de yaşanana krize dikkat çekerek, "Kuveyt Emiri, Körfez ülkeleri arasında arabulucu, hepsini ziyaret etti, anlaşmazlığın giderilmesi için çalışıyor. Aslında Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri arasında iş birliğinin ötesinde kardeşlik, kan bağı, akrabalık gibi birçok özellik var. Türkiye'nin tutumunu da burada övmek istiyorum. Türkiye barıştan ve sorunların bir an önce çözülmesinden yana tavır sergilemektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile Kuveyt'in birçok konuda hemfikir olduğunun altını çizen er-Rudan, iki ülkenin çeşitli alanlarda iş birliği yapılabileceğini bildirdi.

Er-Rudan şunları kaydetti:

"Belirlediğimiz hedeflerin gerçekleşmesi için bir takvim belirlememiz gerekiyor. Kuveyt'te birçok Türk şirketi iş yapıyor, bunların başında Limak geliyor. Limak, Kuveyt'te çok stratejik projeler yürütüyor. Bu tür şirketlerin Kuveyt'te çeşitlenmesini ve sayılarının artmasını arzu ediyoruz. Bu ziyaretimiz aslında Kuveyt Başbakanı'nın eylülde Türkiye'ye yapacağı ziyaretin öncüsüdür."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.