Merkez Bankası'ndan 'sadeleştirme' vurgusu

TCMB'nin 7 Haziran'daki toplantıda haftalık repodan fonlama yapmaya başlayacağı, belli seviyenin etrafında dar bir bandı işleve geçirmeyi planladığı bildirildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya Londra ziyareti öncesi dün akşam İstanbul'da yatırımcılar ve iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi. Katılımcılar, güven tesisi amaçlayan söylemler ve para politikasında normalleşme ve sadeleşme mesajlarının toplantıda ön plana çıktığını belirttiler.

Toplantıya katılan bankacılar Şimşek'in söylemlerinde ekonomide bugüne kadar yapılanlar ve önümüzdeki dönemde yapılacaklara, mali disipline, sıkı para politikasına, piyasa ekonomisine bağlılığa ilişkin yer verdiğini belirttiler. Bankacılar, toplantıda Çetinkaya'nın mesajlarında para politikası duruşunun sıkı olduğu ve uzun süre sıkı kalabileceğine yönelik söylemlere dikkat çektiler.

Katılımcılar para politikasında sadeleşme adımının oldukça yakın olduğu, 7 Haziran Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında değerlendirilebileceği izleniminin verilen mesajlar arasında ön plana çıktığını söylediler. TL dolar karşısında son birkaç haftada sert değer kayıpları yaşadı ve dolar/TL 4.9290 seviyesini test ederek tarihi zirvesini gördü.

TCMB TL'de yılbaşından beri değer kaybının yüzde 20'yi aşması sonrası bir dizi döviz likiditesi rahatlatıcı önleminin yanında 300 baz puanlık faiz artışına gitti.

İş Yatırım Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen toplantıda makro hedeflere ilişkin güven tesis edici açıklamaların yapıldığını belirterek, "Bunun yanı sıra para politikasında sadeleşmeye ve normalleşmeye gidişin 'önümüzdeki günler' ile ifade edilebilecek sürede gündeme gelebileceğini anlıyoruz. TCMB'nin uzun süre para politikası bileşimini yeterince sıkı tutmayı öngördüğünü izlenimini alıyoruz" dedi.

Londra öncesi kritik buluşma Londra öncesi kritik buluşma

Toplantıya katılan bankacılar Şimşek'in makro ve piyasa gelişmelerine ilişkin yorumlarında ise geçen hafta yaptığı açıklamalara oldukça yakın seyre dikkat çektiler.

Şimşek geçen hafta yaptığı açıklamalarda, Londra ziyaretinde verilecek mesajlara ilişkin bir soru üzerine, "Türkiye piyasalarla inatlaşmayacak. Yatırımcıların tedirginliklerini anlıyoruz. Gerekli adımları atıyoruz, atmaya devam edeceğiz" demişti.

Şimşek, "(Yatırımcılara) mesajımız çok net olacak. 'Endişeleri anlıyoruz, gidermek için para politikasında normalleşme, sadeleşme dahil olmak üzere süreç devam edecek.' Maliye politikasında Türkiye'nin güçlü duruşu var, bu devam edecek. Burada en ufak bir ödün vermeyeceğiz. Cari açığımız var; bütçe açığına ikiz açığa tolerans göstermeyeceğiz... Gündemimizde vergi artışı ve yeni vergi yok" demişti. Şimşek geçen haftaki açıklamasında enflasyonla mücadele ve yapısal reform gündemine de dikkat çekmişti.

Şimşek ve Çetinkaya, bu toplantılara bugün ve yarın Londra'da yabancı fon yöneticileri ve iş adamlarıyla devam edecek.

Bu konularda ilginizi çekebilir