Mobilya satışları 12 taksitle artacak

MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı Güleç, "Kredi kartına taksitin 12 ay olması, bayilerimizin, mağazalarımızın, tüccarlarımızın mal satarken ellerini çok daha kuvvetlendirecek" açıklamasını yaptı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, mobilya satışlarında kredi kartına taksitin 9'dan 12'ye çıkarılmasının sektörün elini güçlendireceğini vurgulayarak, "İnanıyorum ki satışlarımız en az yüzde 10-15 civarında artar" dedi.  

Güleç, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK), mobilyanın da aralarında bulunduğu bazı harcamalarda kredi kartı taksitlerini 9 aydan 12 aya çıkardığını hatırlattı.  

Bunun güzel bir uygulama olduğunu ifade eden Güleç, "10 yıl için mobilya alınıyor. Dolayısıyla bunun finansını 9 ay içinde hazırlamak ve ödemek, satışları azaltır ve mobilya sektörünün önünü kapatır. Kredi kartına taksitin 12 ay olması, bayilerimizin, mağazalarımızın, tüccarlarımızın mal satarken ellerini çok daha kuvvetlendirecek. Zaten mobilya sektörü kışa girince biraz durgunluk yaşıyor. O durgunluğun önünü de açacak" diye konuştu.  

Güleç, yeni hükümetin kurulduğunu, siyasi istikrar sağlandığı için mutlu olduklarını ifade ederek, şöyle devam etti:   

"Mobilya sektörünün gelecek hedefleri var. Gerçekten dünyadan pay alma yarışında Türk mobilyacıları, 'Türk mobilyası' ve 'mobilya ülkesi Türkiye' imajını sağlamlaştırmak için dünyanın her yerinde çalışmalar yapıyor ama içerideki bu durgunluğu da bizim aşmamız gerekiyordu. Bu karar uygulamaya girdiği için teşekkür ediyoruz ve gayet memnunuz. İnşallah meslektaşlarım kışı daha rahat bir şekilde geçireceklerdir." 

"Müşteriler vade istiyor" 

Güleç, mobilya sektöründeki satışların yüzde 75'ine varan kısmının vade ile yapıldığına işaret ederek, şunları kaydetti:  

"Müşteriler vade istiyor. Vade istedikçe de vadeli satışların çok daha öne alınmasını sağlıyor. Çünkü mobilya satışları ötelenebilir bir satış. Yani insanlar önce kendini doyuruyor sonra giyiniyor sonra mobilyasını alıyor. Mobilya satışlarını bu ötelettiriyordu, yani kısa dönemli ödeme araçları olduğu dönemlerde ötelettiriyordu. İnanıyorum ki satışlarımız en az yüzde 10-15 civarında artar." 

  

Bu konularda ilginizi çekebilir