"Mobilyanın başkenti" ihracatta 62 ili geride bıraktı

"Mobilyanın başkenti" olarak nitelendirilen Bursa'nın İnegöl ilçesi, 777 milyon dolarlık genel ihracatıyla 11'i büyükşehir 62 ili, sadece mobilya dış satımıyla ise 55 kenti geride bıraktı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) verilerine göre, mobilya üretiminde merkez konumunda bulunan İnegöl, 2016 yılını 777 milyon dolar ihracat ve 344 milyon ithalatla kapattı.

Geçen yıl 433 milyon dolar dış ticaret fazlası veren İnegöl, dış satımıyla birçok kentin önüne geçti.

İnegöl, 777 milyon dolarlık ihracatıyla Balıkesir, Diyarbakır, Şanlıurfa'nın da aralarında bulunduğu 11'i büyükşehir 62 ili geride bıraktı. İlçe, ihracat sıralamasında, 850 milyon dolarlık dış satımıyla Kahramanmaraş'tan sonra gelirken, 723 milyon dolarlık ihracata sahip Tekirdağ'ın önünde yer aldı.

Sadece mobilya ihracatıyla bile İnegöl, 55 kenti geçmeyi başardı. İrili ufaklı bin 500 atölye ve fabrikada yaklaşık 30 bin çalışanıyla ilçe, mobilya sektöründe geçen yıl 345 milyon dolarlık dış satıma imza attı.

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Metin Anıl konuyla ilgili değerlendirmesinde, mobilyanın ilçe ihracatının yaklaşık yüzde 44'ünü karşılık geldiğini, Türkiye mobilya dış satımının yüzde 16'sının İnegöl'den yapıldığı bilgisini aktardı.

Bu konularda ilginizi çekebilir