8 °C

Mükellef sıkıştırılarak tahsilat artmaz’

Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, mükellefin çok sıkıştırılarak ya da vergi oranları yükseltilerek tahsilat oranının artırılamayacağını söyledi

Mükellef sıkıştırılarak tahsilat artmaz’

DÜNYA

GAZİANTEP - İstanbul Marriott Otel’de düzenlenen ve moderatörlüğünü Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Saygılıoğlu’nun yaptığı “Çağdaş Vergi Sistemi ve Denetim” konulu panelde konuşan Abdulkadir Konukoğlu, mükellefin sanayiden, ticaretten anladığı kadar vergi kanunları ve uygulamalarından da anlaması gerektiğini belirterek, “Mükellef vergi kanunlarını iyi bilirse daha iyi noktalara gelir. Ben ceza yiyerek, okuyarak vergi kanunlarını öğrendim” dedi. 

Yeminli mali müşavirlik sistemine değinen Konukoğlu, “Hem Yeminli Mali Müşavirlik sistemi getiriliyor ve devletin mührü teslim ediliyor hem de yeminli mali müşavirin mühürlediği ve imzaladığı belge ve işletme denetleniyor. Bunu anlayamıyorum. Bu insanlara devlet güvenip mührü teslim ettiyse denetim ne oluyor? Güvenmiyorsa mühür neden veriliyor ve bizlere ek yük getiriliyor” ifadelerini kullandı. 

Kurumsallaşan firmaların daha hızlı büyüdüğüne dikkati çeken Konukoğlu, sistemin oturması ile birlikte işletmenin kayıt altında faaliyetlerini güvenle yürüttüğüne vurgu yaptı. 

“Kim ne derse desin, Türkiye’nin gidişatı şu anda çok güzel. Diğer ülkeleri de biliyoruz. Halimize şükredelim” diyen Konukoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’de işler kötüye gidiyor demenin anlamı yok. Türkiye’de güzel işler de oluyor. Ekonomide aynı ligde olduğumuz ülkelerin yıllardır kısır dönü içerisinde olduğunu gördükçe, ülkemizin geleceğine olan inancım artıyor. Karamsarlığa kapılmaya ve panik yapmaya gerek yok.”

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.