8 °C

”Nabbuco'yla ilgili müzakerelerimiz devam ediyor”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Nabbuco Projesi ile ilgili olarak gelinen son nokta hakkında açıklamalarda bulundu

”Nabbuco'yla ilgili müzakerelerimiz devam ediyor”

 

İSTANBUL - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Nabbuco Projesi'yle ilgili olarak "Bununla ilgili müzakerelerimiz devam ediyor. Zannediyorum bir - iki toplantı daha yaparız. Herhangi bir problem görünmüyor" dedi.

Yıldız, İGDAŞ tarafından düzenlen INGAS 2009 3. Uluslararası Doğalgaz Sempozyumu'nda, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne, BOTAŞ'a olan borcu nedeniyle haciz işlemi başlatıldığı" yönündeki haberi hatırlatması üzerine, "Bana gelen öyle bir bilgi yok. Arkadaşlarımla buradan çıktıktan sonra görüşürüm. Dün gece saat 02.00'de buraya geldim. Tekrar Ankara'ya döneceğim. Bana ulaşmış bir şey yok" dedi.

Yıldız, bir gazetecinin, İstanbul'da son günlerde sık elektrik kesintisi yaşandığını söylemesi üzerine, "Arkadaşlarımız herhangi bir arıza varsa ona mutlaka müdahale ediyorlardır. Yoksa şu anda enerjimizde, elektriğimizde herhangi bir sıkıntı olmadığı gibi tam tersine fazlalığımız var. Bakımla alakalı eğer bir çalışma yapılıyorsa, müessese müdürlüğünden buradan çıktıktan sonra bilgi alacağım" diye konuştu.

Bakan Yıldız, Nabbuco Projesi'ne ilişkin bir soruyu da şöyle yanıtladı:

"Bununla ilgili müzakerelerimiz devam ediyor. Zannediyorum bir - iki toplantı daha yaparız. Herhangi bir problem görünmüyor. Türkiye arz güvenliğini, ister Nabucco aracılığıyla ister Nabucco'da hiç olmayarak bir başka kaynak ülkeyle yaptığı anlaşma çerçevesinde bu gazını temin edecek. Çünkü AB üyesi olma yolunda bu müzakereleri sürdürdüğümüz AB ile yaptığımız görüşmeler ve AB'nin arz güvenliği ne kadar önemliyse ondan daha az önemli olmayan, ülkemizin enerji arz güvenliği... Eğer biz herhangi bir kaynak ülkesiyle bu anlaşmamızı yapıyorsak önemli olan bizim bunu temin etmemizdir. İlle de Nabucco ile temin etmemiz değildir. O açıdan arz güvenliğini garanti altına alabilecek bir çalışmayı, gerek kaynak ülkesiyle gerekse Nabucco ile hiç fark etmez, elde etmiş olmamız Türkiye için yeterli olacaktır."

Başka bir soru üzerine Yıldız, Türkiye'nin Rusya ile ilişkilerinin her zaman sağlıklı olduğunu ve Rusya'yı enerjide stratejik bir ortak olarak gördüklerini belirterek, "Ortak yapılan birçok proje var. Rusya, şu anda bizim gazımızın tedarikinin en büyük bölümünü oluşturan ülkedir. Bizim çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Taner Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) akaryakıt fiyatlarına ilişkin çalışması hakkındaki bir soru üzerine de şu bilgileri verdi:

"Aynı oranda indirimlerin yansımadığına dair kamuoyunda bir eleştiri var. EDPK Başkanı ile konuştum ve kendisi, pompa fiyatlarıyla toptan satışlar arasındaki makasın hangi noktada olması gerektiğine dair bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Biz de onu desteklediğimizi belirttik. İnşallah o çalışmanın sonucunda tüketici için uygun olan düzenleme daha gerçekçi bir şekilde yapılacak."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.