16 °C

”Otomotivdeki daralmayı tarımda da hissediyoruz”

Koç Holding CEO'su Bulgurlu, otomotiv sektörüne verilen desteğin, traktör üreticilerine de verilmesine ihtiyaç olduğunu vurguladı

”Otomotivdeki daralmayı tarımda da hissediyoruz”

 

İSTANBUL - Türk Traktör Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Dr. Bülent Bulgurlu, "Pazardaki daralmayı şirketimiz, sadece otomotiv sektörünün bir üyesi olarak değil, ülkemizin nüfusunun yüzde 33'ünü oluşturan tarım kesimindeki yansımalarıyla da hissetmektedir" dedi.

Türk Traktör'den yapılan yazılı açıklamaya göre 55. kuruluş yıldönümünü kutlayan şirketin 2008 Genel Kurulunda konuşan Bülent Bulgurlu, 2008'de küresel krizin olumsuz etkilerine karşın şirketin toplam satışlarını yüzde 19 arttırmayı başardığını ifade etti.

Bulgurlu, pazardaki daralmayı şirketin, sadece otomotiv sektörünün bir üyesi olarak değil, Türkiye'nin nüfusunun yüzde 33'ünü oluşturan tarım kesimindeki yansımalarıyla da hissettiğini belirterek, 2009 yılı için otomotiv sektörüne verilen desteğin, KDV indirimi veya hurda teşviki şeklinde traktör üreticilerine de verilmesine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Ekonomik kriz koşullarına karşın şirketin, 55 yıllık tarihinin en büyük iç pazar payı ve ihracat sonuçlarına ulaştığına dikkati çeken Bulgurlu, şunları kaydetti:

"Yurt içi pazarda son iki yılda yaşanan daralmaları, Koç Holding'de belirlediğimiz stratejiler çerçevesinde aldığımız tedbirler sayesinde en az hasarla atlattık. Örnek vermem gerekirse, verimliliğe, tasarrufa, nakit, alacak, borç, döviz pozisyonu ve stok yönetimine ağırlık verdik. Pazar ve ürün çeşitlemesine gittik. Maliyet ve risk yönetimine odaklandık, operasyonel verimliliği artıracak tüm önlemleri aldık. En önemlisi de, operasyonel etkinlik ve tasarruf hedeflerinin yanı sıra, iç pazardaki etkinliğimizi de artırmak için geçtiğimiz yıl Türk Traktör Fabrikası ile pazarlama şirketimiz olan New Holland Trakmak'ın Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş çatısı altında birleşmesi operasyonunu tamamladık. Üretim, pazarlama ve satış sonrası hizmetlerin aynı çatı altında toplanması bugünkü küresel kriz koşullarında bize çok önemli bir rekabet gücü ve direnç kazandırmıştır."

Açıklamada, sektörde ocak ve şubat aylarında görülen daralmanın 2009'da pazarın önemli oranda küçüleceği beklentilerini arttırdığını kaydeden Bulgurlu, Türk Traktör Fabrikası ile New Holland Trakmak'ın birleşmesi sonucunda şirketin vizyonunu "bugün ve gelecekte modern tarıma yön veren şirket olmak" şeklinde belirlediklerini ifade eden Bulgurlu, sektörün devam eden küresel krizin Türkiye'deki yansımaları paralelinde 2009'da daralacağı beklentilerinin arttığını vurguladı.

"Daralmayı tarımda da hissediyoruz"

Küresel ekonomik krizin etkileri üzerine de değerlendirme yapan Bulgurlu, "Pazardaki daralmayı şirketimiz sadece otomotiv sektörünün bir üyesi olarak değil, ülkemizin nüfusunun yüzde 33'ünü oluşturan tarım kesimindeki yansımalarıyla da hissetmektedir" ifadesini kullandı. Bulgurlu, şunları kaydetti:

"Bu krizi ülkemizin rekabet gücünü de artırarak aşabilmemiz için hükümetimizin, özel sektörün, sendikaların ve çalışanların işbirliğine gereksinimimiz var. Otomotiv, dayanıklı tüketim, mobilya, emlak, bilgisayar sektörlerini desteklemeye yönelik ÖTV ve KDV indirimleri bu anlamda son derece olumlu kararlar olmuştur. Otomobil ve dayanıklı tüketim üreticileri verilen desteğin olumlu etkilerini kısa bir süre içinde gördüler.

Tarım sektörü ve traktör üreticileri için KDV indirimi ve en önemlisi de bir hurda teşvik sistemi son derece olumlu netice verecektir.

Türkiye'de hala kullanılmakta olan 1 milyon 327 bin traktörün yüzde 44'ünün ekonomik ömrünü tamamlamış 24 yaş ve üzeri araçlardan oluştuğunu kaydeden Bulgurlu, "Hükümetimizin ilgili makamlarının ve ilgili sivil toplum kurumlarının bu konular hakkındaki görüşmelerinin bir an önce netice vermesini diliyorum" ifadesini kullandı.

Açıklamada, şirketin, yurt içi pazar payını yüzde 37'den, yüzde 57'ye yükselttiği ifade edilerek, yurt dışı satışlarını da 187 milyon liradan 317 milyon liraya çıkardığı kaydedildi.

Şirketin, 2008 yılında satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 19'luk artış ile 713 milyon liradan 850 milyon liraya yükselttiği belirtilen açıklamada, şirketin, 2008 yılında ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 70 artırarak, 187 milyon liradan 317 milyon liraya yükselttiği, Koç Topluluğu ve CNH'nin eşit hisseye sahip oldukları Türk Traktör'ün yıllık kapasitesinin de 35 bin traktör ve 25 bin traktör motoruna ulaştığı duyuruldu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap