Oyuncak için OSB geliyor!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, milli oyuncak karakterleri üretmek için Erzurum'da Oyuncak Organize Sanayi Bölgesi kuracaklarını açıkladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin milli oyuncak karakteri olmadığını belirterek, “Kurmayı düşündüğümüz Oyuncak Organize Sanayi Bölgesi ile kültürümüzü, medeniyetimizi yansıtan, milli oyuncak karakterleri üretmeyi istiyoruz” dedi. 

Işık, 2015-2018 yıllarını kapsayan Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi’nde de yer verdikleri Oyuncak OSB kurulması çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Konuyla ilgili dünya örneklerini incelediklerini anlatan Işık, Türkiye’nin köklü bir medeniyete sahip olmasına rağmen maalesef milli bir oyuncak karakteri olmadığını söyledi. Işık, “Mesela bir Keloğlan karakterimiz var ama ben hiçbir yerde Keloğlan oyuncağı görmedim. Türk oyuncağı denilince mesela bir de Karagöz ve Hacivat’ı ortaya koyarlar ama bunlar oyuncak değil, bir oyundur. Onun için, kurmayı düşündüğümüz Oyuncak OSB ile kültürümüzü, medeniyetimizi yansıtan, milli oyuncak karakterleri üretmeyi istiyoruz” diye konuştu. 

Oyuncakların kalitesi artacak 
Oyuncağın, çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimleri ile sağlığını yakından ilgilendirdiğini belirten Işık, özellikle yurtdışından gelen veya “merdiven altı” tabir edilen yerlerde üretilen oyuncakların, çocukların sağlığını olumsuz etkilediğini ifade etti. Kurulacak OSB ile oyuncak üretiminde kalitenin de artacağını belirten Işık, şunları kaydetti: “Gerek üretim, gerek ithalat, gerekse de iç piyasada satış aşamasında önemli denetimler gerçekleştiriyor. Bir sıkıntı görürsek müdahale ediyoruz ancak, Oyuncak OSB’nin kurulmasıyla burada zaten kendiliğinden bir rekabet doğacak. Bu rekabet her alanda yaşanacak. Gerek kalite, gerek markalaşma, gerekse de fiyat anlamında firmalarımız arasında bir yarış olacak ve bu yarış, her anlamda katma değer oluşturacak. Böylece, çocuklarımızın ellerinden düşürmediği oyuncaklarda kullanılan boyadan tutun plastik malzemeye kadar her unsurunda kaliteyi artırmayı hedefl iyoruz.” Bakan Işık, Erzurum’un Oyuncak OSB için talip olduğunu bildirdi. Tasarım ve Ar-Ge’nin İstanbul’da, Kocaeli’nde veya Ankara’da yapılabileceğini ancak üretimin Erzurum’da rahatlıkla gerçekleştirilebileceğini belirten Işık, “Farklı bir durum olmazsa, Oyuncak OSB’yi Erzurum’da kuracağız” dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir