Palamut bolluğu fiyatlara yansıdı

Denizlerdeki avlanma sezonunun başlamasıyla bolluk yaşanan palamut, tezgahlarda 15 liradan satılıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Denizlerdeki avlanma sezonunun başlamasıyla palamut bolluğu fiyatlara yansıdı.

Av yasağının kalkmasıyla denize açılan balıkçı tekneleri, limanlara bol palamut ve hamsiyle döndü. Balıkçı tezgahlarını hareketlendiren palamut, hamsi, levrek ve barbun fiyatıyla hem satıcıyı hem de vatandaşı mutlu ediyor.

Geçen balık mevsimini tanesi 30 liradan kapatan palamudun fiyatı, bolluk nedeniyle 15 liraya kadar düştü. "Denizlerin kuru fasulyesi" olarak adlandırılan hamsi ise kilogramı 20 liradan satılıyor.

"Palamut yüzümüzü güldürecek"

Edirne Balık Pazarı balıkçılarından Feridun Bisteren yaptığı açıklamada, sezona balık bolluğuyla ve uygun fiyatlarla başladıklarını söyledi.

Taze ve ucuz balık almak isteyen vatandaşların pazara ilgi gösterdiğini belirten Bisteren, "Sezonumuz hayırlısıyla başladı. Balıkçı tekneleri limanlara bol bol palamut ve hamsiyle döndü. Özellikle palamut yüzümüzü güldürecek. Bunun yanında diğer balık çeşitlerimiz de tezgahta mevcut. Palamut, sezona çok iyi girdi. Geçen sezon çok çıkmamıştı. Sezon başında 15 liradan satılması umut verici. Geçen sezon sonunda 25-30 liradan satıyorduk. Önümüzdeki günlerde tanesinin 7-8 liraya kadar düşeceğini tahmin ediyoruz. Vatandaşlarımızın ilgisi de çok güzel. Herkesi pazarımıza balık almaya davet ediyoruz."

"Sezondan umutluyuz"

Balıkçı Hamza Köksoy da yeni sezondan umutlu olduklarını dile getirdi.

Denize açılan balıkçı teknelerinin limana kasalarca balıkla döndüğünü ifade eden Köksoy, "Sezona balık bolluğuyla başladık. Çok kaliteli balıklar var tezgahlarda. Özellikle palamut sezona iyi başladı. Fiyatı 15 liraya kadar düştü. Hamsi de çok güzel. Vatandaşlarımız fiyatlardan memnun." dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir