22 °C

Perakende satış hacmi arttı

Perakende satış hacmi şubatta bir önceki aya göre yüzde 1,6 yükseldi

Perakende satış hacmi arttı

Perakende satış hacmi, şubatta bir önceki aya göre yüzde 1,6 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, şubatta bir önceki aya göre yüzde 1,6 yükseldi. Bu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,5, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,6 artış gösterdi.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3,7, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 10,6, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 5,2 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1,5, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 7,9 düştü.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,4 azaldı. Bu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,7, otomotiv yakıtı satışları da yüzde 11,6 geriledi.

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 1,3, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 5,2, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1,9, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 9,8 azaldı, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 22,3 arttı.

Perakende ciro arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, söz konusu ayda bir önceki aya göre yüzde 3 yükseldi. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,7 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,1 yükseldi. Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 10,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 6,8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 18,1 arttı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap