24 °C

Perakende satış hacmi değişmedi

Nisanda, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0.2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0.8 azaldı; otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 0.4 arttı

Perakende satış hacmi değişmedi

ANKARA - Perakende satış hacmi bir önceki aya göre aynı seviyede kaldı. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayına ilişkin Perakende Satış Hacim Endeksi verilerini açıkladı. 

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi nisanda bir önceki aya göre aynı seviyede kaldı. Nisanda, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,8 azalırken, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 0,4 arttı. 

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışlarının yüzde 3,2, posta veya internet üzerinden satışların ise yüzde 0,4 azaldığı, elektrikli eşya ve mobilya satışlarının yüzde 2,6, tekstil, giyim ve ayakkabı satışlarının yüzde 0,5, tıbbi ürünler ve kozmetik satışlarının da yüzde 3,1 arttığı görüldü. 

Perakende satış hacmi yıllık bazda yüzde 5 arttı 

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 7,1, gıda dışı satışlarında (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3,4 ve otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 5,8 artış görüldü. 

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışlarının yüzde 2,9, tekstil, giyim ve ayakkabı satışlarının yüzde 6,5, tıbbi ürünler ve kozmetik satışlarının yüzde 13,8 arttığı, elektrikli eşya ve mobilya satışlarının yüzde 1,8, posta veya internet üzerinden satışlarının yüzde 13,3 azaldığı görüldü. 

Perakende ciro yüzde 0,5 arttı 

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 arttı. Nisanda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,5 azalırken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,9 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,2 arttı. 

Perakende ciro yıllık bazda yüzde 12,9 artış gösterdi. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 18,5, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 9,5 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 13,3 arttı.  
      

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap