10 °C

Perakende satışlar arttı

Perakende satış hacmi, ekimde aylık bazda yüzde 1,4, yıllık bazda ise yüzde 3,4 artış gösterdi.

Perakende satışlar arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı. 

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, ekimde bir önceki aya göre yüzde 1,4 yükseldi. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,2, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 2,7, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,2 arttı. 

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 1,4, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 5, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 5,1 artarken, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,4, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 0,8 azaldı. 

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 artış gösterdi. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8,6, otomotiv yakıtı satışları yüzde 7 yükseldi, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlarda da yüzde 1,1 düşüş yaşandı. 

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 9, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,2 arttı, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 8, elektrikli eşya ve mobilya satışları ile posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 0,7 düştü. 

Perakende ciro 

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, ekimde bir önceki aya göre yüzde 1,8 arttı. Söz konusu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 3,2 artarken, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,2 düşüş gösterdi. 

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ise ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,9 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 17,1, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 8,3 yükselirken, otomotiv yakıtı satışlarında da yüzde 2,8 azalış yaşandı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.