5 °C

Petrolde düşüş sürüyor

ABD'de petrol fiyatları son 3 ayın en düşük seviyesinde

Petrolde düşüş sürüyor

WASHINGTON - ABD'de petrol fiyatları son 3 ayın en düşük seviyesine gerileyerek, galon başına 3,81 dolar civarına indi.

Kafkasya'daki gelişmelerin petrol fiyatlarına ne şekilde etki edeceği konusundaki kaygılar sürerken, dün açıklanan resmi rakamlara göre ABD'de petrol fiyatları son 3 ayın en düşük seviyesine indi ve bir galon benzinin fiyatı geçtiğimiz hafta 7,1 cent daha düşerek ortalama 3,81 dolar civarına geriledi. Ancak, resmi rakamlara göre normal kurşunsuz benzinin fiyatı hala geçtiğimiz yıldan galon başına 1,04 dolar daha yüksek.

Benzinin galon fiyatı temmuz ayı başlarında 4,11 dolarla rekor düzeye ulaşmış, daha sonra da kademeli şekilde ham petrol fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak gerileme göstermişti. Geçtiğimiz ay 147 dolar olan ham petrolün varil fiyatı açıklanan son rakamlarda 114 dolara kadar indi.

Şu an için sadece ABD'nin Batı kıyılarında benzinin galon fiyatı hala 4 doların üzerinde seyrediyor. Bu çevrede benzinin en pahalı olduğu şehir 4,18 dolarla San Francisco. Diğer yandan, en düşük benzin fiyatları Körfez bölgesinde görülüyor, burada da en düşük benzin 3,63 dolarla Houston'dan alınabiliyor.

Diğer yandan Amerikalı enerji uzmanları, petrol fiyatlarındaki düşüşün yavaşlamasının beklendiği ancak yine de bu düşüşün tüketicileri oldukça rahatlattığı görüşünde birleşiyor. Bununla birlikte enerji, hala ABD başkanlık seçim kampanyalarının temel konusu olmayı sürdürüyor. Bu çerçevede, Demokrat Partinin başkan adaylığını garantileyen Barack Obama halkın rahatlaması için federal rezervlerdeki 70 milyon varil petrolün piyasaya bırakılması çağrısında bulunmuştu. Diğer yandan Cumhuriyetçi Partinin başkan adaylığını garantileyen John McCain de rakibi Obama gibi açık denizde petrol sondajı yasağının kaldırılmasının önemini vurguluyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap