8 °C

"Petrol fiyatları 'Bolt' hızında artıyor"

"Petrol fiyatları 'Bolt' hızında artıyor"

ANTALYA  - Tüketici Birliği Federasyonu Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı İbrahim Güllü, "Dolardaki ve ham petrol fiyatlarındaki artış, Türkiye'deki pompalara Usain Bolt hızıyla yansırken, piyasalardaki düşüş mehter adımlarıyla etkilemektedir" dedi.

Güllü, yaptığı yazılı açıklamada, son dokuz ayda dünyada ham petrol fiyatlarının yüzde 16,55 düştüğünü, Avrupa'da İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan gibi ülkelerde akaryakıt fiyatlarının ucuzladığını kaydetti.
Bu ülkelerin, Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarının oluşumunda baz alınan, "en yakın erişilebilir uluslararası piyasa" olarak adlandırıldığına değinen Güllü, buna rağmen Türkiye'de akaryakıt fiyatının sadece litrede 2 kuruş ucuzladığının altını çizdi.
Güllü, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
"Dolardaki ve ham petrol fiyatlarındaki artış, Türkiye'deki pompalara Usain Bolt hızıyla yansırken, piyasalardaki düşüş mehter adımlarıyla etkilemektedir. Zam yapılırken gösterilen hızı, indirim yapılırken de görme ümidiyle yaşayan ülkemiz tüketicisi, dünya ortalamasının çok üzerindeki oranlarda alınan vergiler nedeniyle dünyanın en pahalı akaryakıtını satın almaya devam etmektedir. IMF'ye borcu bitirmekle övünen siyasi iktidara yeni bir övünç nedeni öneriyoruz: Gelin, benzin istasyonlarını vergi dairesi gibi kullanmaktan vazgeçin. Dolaylı vergileri düşürün, övünmek hakkınız olsun."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap