"Piyasalardaki geriye gidiş devam edebilir"

KAYSO Başkanı Boydak, ülke ekonomisini değerlendirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KAYSERİ - Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, piyasalardaki geriye gidişin bir süre daha devam edebileceğini, orta ve uzun vadede Türk ekonomisine ve hükümetin yaptığı ekonomi politikalarına güvenlerinin tam olduğunu belirtti.

KAYSO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Boydak, odanın haziran ayı meclis toplantısına katıldı. Odanın konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Boydak, Kayserili sanayiciler olarak yaz aylarında da üretmeye ve ihracat yapmaya devam ettiklerini aktardı.

Türkiye'de önceki günlerde birtakım protesto olayları yaşandığını hatırlatan Boydak, "Bize 'bu konuda söyleyecek bir sözünüz yok mu?' diye soranlar oldu. Biz sözümüzü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği önderliğinde meslek örgütleri, sendikalarımız ve sivil toplum örgütleriyle beraber gazete ilanlarıyla söyledik. Bizim de ondan ilave söyleyecek bir şeyimiz yok. İnşallah bu gibi meselelerin daha kısa süre içerisinde, sükunetle, aile içi meseleler olarak algılanmak suretiyle çözülmesini temenni ediyoruz. Zaten olaylar bitti sayılır artık işe koyulma zamanı. Daha fazla üretim, daha fazla ihracat yapma zamanımız geldi" ifadesini kullandı.

Türkiye'de mayıs ayının sonundan itibaren bir dalgalanma olduğunu, bunun ilk etapta içerideki gelişmelerden kaynaklı bir olay olarak algılandığını belirten Boydak, daha sonra Amerikan Merkez Bankasının yaptığı açıklamalardan kaynaklandığının anlaşıldığını ifade etti.

Boydak, şunları kaydetti:

"Piyasalardaki geriye gidiş bir miktar daha devam edebilir. Orta ve uzun vadede bizim Türk ekonomisine, hükümetimizin yaptığı ekonomi politikalarına güvenimiz tam. Sanayi cephesinden baktığımız zaman biz biraz daha rahat olmamız gerektiğini, orta ve uzun vadede işlerimizi büyüten bir yönde olacağımızı düşünüyorum. Elbette banka faizlerinde, kar paylarında bir miktar artışlar oldu ama bu gayet doğal. Bu artış tüm dünyada yaşandı. Bu tamamen arz talep meselesi. Ben bunun bir süre sonra tekrardan normale döneceğine inanıyorum. Yüzde 4'lük büyüme hedefinin gerçekleşmesi muhtemeldir. Türkiye'nin bu süreçten sağlıklı bir şekilde çıkması yönünde birçok çalışma yapılıyor."

Finans sektörünün de bu gelişmelerden olumsuz etkilendiğini belirten Boydak, finans sektörünün küçülmesinin iş adamlarının borçlanma maliyetlerinin artması anlamına geldiğine dikkati çekti. Boydak, bu sektörün güçlü olmasının iş adamlarının maliyetlerinin düşmesi anlamına geldiğini, bu geçiş döneminde maliyetlerin bir miktar yükseldiğini ancak piyasaların durulması halinde tekrar düşeceğini kaydetti.

Kayserili iş adamlarının Kredi Garanti Fonu imkanlarından yeterince istifade edemediğini vurgulayan Boydak, şöyle devam etti:

"Bu, Kayseri'nin bir eksikliği. İstifade eden arkadaşlarımız var ama çok sınırlı sayıda. Ben aynı zamanda orada yönetim kurulundayım. Geçtiğimiz gün Ankara'da bir toplantı yaptık. Orada bölgelerle ilgili tahsisleri kontrol ettik. İnanın, Kayseri ve İç Anadolu bölgesinin hacmi çok küçük, yok denecek kadar az. Ben buna üzüldüm. Herhalde biz bu imkanı çok iyi anlatamadık ya da arkadaşlarımızın ihtiyacı yok. Ama iş yapıp da teminat sorunu olmayan işletmelerimiz yok denecek kadar azdır. İnşallah önümüzdeki günlerde üyelerimize yönelik bu konuda bir toplantı yapacağız. Bankadan kullandığımız imkanların büyük bir bölümüne devletimiz kefil oluyor. Bu, dünyanın birçok ülkesinde uygulanan bir sistem. O imkanları biraz daha fazla kullanmamız gerekiyor. Burada 22-23 bankanın ortak yapısı var. Bunu ben sizlere hatırlatmak istedim. İç Anadolu bölgesi olarak çok zayıfız. Bunu tüm ticaret erbabına ve sanayicilerimize hatırlatmak istedim. Bu konuda size hizmet vermeye hazırız."

Döviz kurlarının ihracatçı açısından gayet makul bir duruma geldiğini belirten Boydak, “Biz hep ihracatın artmasının döviz kuruyla çok alakasının olmadığını söylüyorduk. Bu tezimizde haklı olduğumuz ortaya çıktı. Kur 1,95'e kadar çıktı. İhracatımız buna bağımlı olsaydı bir sıçrama yapmamız gerekirdi ama öyle olmadı. Burada önemli olan sürdürülebilir piyasa koşulları ve istikrardır. Ürünlerimizin talep görmesi, rekabet edebilir ürünler üretmemiz daha önemli" ifadesini kullandı.