7 °C

"Sözlerimle bir yerlere işaret verdim"

Hindistan'dan dönen Başbakan Erdoğan "İkinci parti durumuna düşersek, genel başkanlığı bırakırım" sözlerini tekrarladı

"Sözlerimle bir yerlere işaret verdim"

 

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "Siyaseti bırakırım" demediğini, "Eğer partim ikinci parti durumuna düşerse, genel başkanlığı bırakırım" dediğini belirterek, "Bununla bir yerlere işaret verdim, sinyal verdim. Farklı değerlendirmeler yaparlar, o ayrı mesele" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan'dan Türk Hava Yolları'na ait uçakla saat 22.30'da Ankara'ya geldi. Başbakan Erdoğan'ı, Esenboğa Havalimanı'nda Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve diğer ilgililer karşıladı.

Başbakan Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de Ankara'ya geldi.

IMF ile görüşmeler

Erdoğan, Hindistan'a resmi ziyareti dönüşü Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamadanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, "Hindistan'dayken IMF ile ilgili basında çıkan rakamların yanlış olduğunu, buna ilişkin açıklamayı dönünce yapacağınızı söylediniz. IMF ile ilgili son rakamlar nedir? Ayrıca 'Yerel seçimlerde ikinci parti olursak siyaseti bırakırım' şeklinde açıklamanız vardı. Bu, seçim yaklaşırken verdiğiniz bir taahhüt mü?" sorularına, şu yanıtı verdi:

"Döndük, geldik. Bakan arkadaşlarımızla oturup değerlendirmeleri yapacağız. Burada olmadığımız süre içinde arkadaşlarımızın IMF yetkilileriyle görüşmeleri oldu. Netice nedir, hangi durumdadır? Bunu arkadaşlarımızla görüştükten sonra gerekli açıklamaları yapacağız. Şu anda henüz bu noktada bilgi almış değilim.

"Siyasette de bir şeyler olsun istiyorum"

Diğer sorunuza gelince, 'Siyaseti bırakırım' demedim, 'Eğer partim ikinci parti durumuna düşerse, genel başkanlığı bırakırım' dedim. Bununla bir yerlere işaret verdim, sinyal verdim. Farklı değerlendirmeler yaparlar, o ayrı mesele. Siyaset yapmak, genel başkan olmakla kaim değil. Eğer başarısız olursanız çekilin, bir başka arkadaş gelsin, götürsün, ama oraya gelip de mıhlanıp kalmanın bir anlamı yok. Kaldı ki zaten biz bunları tüzüğümüzle de kayıt altına aldık. Bunları kimse farklı yerlere çekmek suretiyle anlam çıkarmasın. Ben 22 Temmuz seçimlerinde de bir şey söylemiştim, şimdi burada da bunu söylüyorum. Yerel seçimlerde bunun da arkasındayım. Türkiye'de bir şeyler olsun, bu noktada da siyasette de bir şeyler olsun istiyorum."

Erdoğan, yerel seçimlerle ilgili sürece ilişkin değerlendirmelerde de bulunarak, "Mevcut belediye başkanlarından başarılı bulunanlardan hepsinde değerlendirme yapacağız. Başarılı, olumlu bulunan belediye başkanları ile yola devam edeceğiz, ama başarılı değillerse onlarla ilgili olarak da bir yenilenmeye gitmek herhalde şart" dedi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.