1 °C

Refinansman başvurusu 10 kat arttı

Refinansman başvurusu 10 kat arttı

 

 
İSTANBUL - Karşılaştırma sitesi Enuygun.com'un analizine göre site üzerinden Haziran 2012'de konut kredisi talebinde bulunanların yüzde 2'si refinansman başvurusu yaparken, Aralık'ta bu rakam 10 kattan fazla arttı. Yüzde 1'in üzerinde faiz oranlarıyla konut kredisi kullananlar, refinansman yaparak ciddi bir kazanç elde ediyor.
 
Konut kredilerinde düşen faizler sonrası kredi başvurularında ciddi artış gözükse de, en yüksek talep artışı refinansmanda (yeniden yapılandırma) gerçekleşti. Karşılaştırma sitesi Enuygun.com'un analizine göre, 2012 yılının Aralık ve 2013 yılının Ocak ile Şubat aylarını da içine alan son 3 aylık sürede konut kredileri içerisinde refinansman talebinde bulunanlarda yüzde 1000'lik artış oldu. Buna göre Haziran 2012'de Enuygun.com üzerinden konut kredisi talebinde bulunanların yüzde 2'si refinansman başvurusu yaparken, bu rakam Aralık 2012'de yüzde 20'ye çıktı. Yani kredi talebindeki toplam artış da göz önünde bulundurulduğunda bu süreçte refinansmanda 10 katı aşan bir artış oldu. 
 
Faizler yüzde 0,75'e kadar düştü
Enuygun.com'un son 10 aylık sürede konut kredisi başvurusunda bulunan 30 bin kişi üzerinden yaptığı derlemede, yeniden yapılandırma talebinde bulunanlarda ciddi bir artış olduğu kaydedildi. Geçtiğimiz yıl aylık yüzde 1,21 düzeyine çıkan konut kredisi faizlerinin bugünlerde yüzde 0,75'e kadar gerilediğini belirten Enuygun.com analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, “Faizlerde ciddi düşüşün olduğu Aralık ayında refinansman başvurusunda artış var. Haziran ayında konut kredisi talebinde bulunanların yüzde 2'si refinansman yapmak isterken, bu oran Aralık ayında %20'ye çıktı. Ocak ve Şubat 2013'te de yüzde 13 ve yüzde 15 civarında seyretti. Yani refinansman başvurusunda Haziran 2012-Aralık 2012 karşılaştırmasına göre 10 katı aşan bir artış oluştu” dedi.
 
10 yılda 30 bin TL kazanç
Yüzde 1'in üzerinde faiz oranlarıyla konut kredisi kullananların refinansman yaparak ciddi bir kazanç elde edeceğini belirten Hacıbayramoğlu,  “Haziran 2012'de 120 ay vadeli 100 bin TL konut kredisi çeken bir kişi, 1.576 TL kredi taksiti ödüyordu. Şimdi ise 100 bin TL konut kredisi çeken bir kişi 120 ay vadede aylık 1.273 TL ödüyor.  Bu durumda, aylık taksitte yaklaşık 303 TL düşen ödeme toplamda erken ödeme komisyonu yüzde 2 ve ortalama yeni kredi masrafı da hesaplamaya dâhil edildiğinde toplam 29.000 TL faiz kazancı sağlıyor” yorumunda bulundu.
 
Ekonomistler, dip seviyelere inen bu faiz oranlarında daha fazla düşüşün olmayacağı yönünde açıklamalar yapıyor. Bu durumda yüksek oranlarda konut kredisi kullananlar bu fırsatı değerlendirerek kazançlı çıkabilir. 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.