15 °C

Sanayi ciro endeksi arttı

Sanayi ciro endeksi ocak ayında, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 22,8 arttı. Ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti

Sanayi ciro endeksi arttı

İSTANBUL - Türkiye İstatistik Kurumu, ocak ayına ilişkin sanayi ciro endeksini açıkladı. TÜİK verilerine göre, takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22,8 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre % 7,2 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2014 yılı ocak ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %4,6 ve imalat sanayi sektörü endeksi %7,3 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %22,8 arttı

İmalat sektörü endeksi yüzde 23 arttı

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2014 yılı ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi %10,3 ve imalat sanayi sektörü endeksi %23,3 arttı. 

En yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında  

Ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %7,9 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.