10 °C

Sanayi üretimi haziranda yüzde 1.4 arttı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık yüzde 1.4 ile beklentilerin altında artış gösterdi

Sanayi üretimi haziranda yüzde 1.4 arttı

İSTANBUL - Sanayi üretiminde artış piyasa beklentilerinin altında geldi. Haziranda yüzde 2.2 artması beklenen takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, yıllık bazda yüzde 1.4 artış gösterdi. Takvim ve mevsim etkisinden arındırılmış üretim ise aylık yüzde 0.1 arttı. Arındırılmamış sanayi üretimi ise yüzde 1.4 olarak hesaplandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, haziranda, bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5,8, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,6 azaldı. İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,8 arttı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,6 azaldı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, haziranda bir önceki aya göre yüzde 0,1, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 1,4 arttı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde haziranda yıllık bazda, madencilik ve taşocakçılığı sektörü yüzde 2,3 azaldı, imalat sanayi sektörü yüzde 1,5, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2,6 arttı.

Haziranda takvim etkisinden arındırılmamış (ham) sanayi üretimi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 artış kaydetti. Öte yandan, TÜİK mayıs ayı takvim etkisinden arındırılmamış (ham) sanayi üretimindeki artışı yüzde 1,5'ten yüzde 1,7'ye revize edildiğini bildirdi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.