13 °C

Sanayi üretimi kafaları karıştırdı!

Takvim etkisinden arındırılmış olan yüzde 4,4, sanayi üretimi olarak açıklanınca piyasada bir an kafalar karıştı.

Sanayi üretimi kafaları karıştırdı!

İSTANBUL - TÜİK'in bu sabah açıkladığı Şubat ayı sanayi üretim verisi kafaları karıştırdı.

TÜİK'in açıkladığı verilere göre; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1.5 artışla 115.5 düzeyinde gerçekleşti. Takvim etkisinden arındırılmış endeks Şubat’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.4 oranında artışla 104.1’e yükseldi.

Şubat ayında, arındırılmamış sanayi üretim endeksi ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.6 oranında artışla 104.6 düzeyinde gerçekleşti.

TÜİK'in Şubat ayı sanayi üretimini yüzde 4,4 artış olarak açıklarken, Reuters sanayi üretim artışının yüzde 1,6 olduğunu duyurdu.

Daha sonra TÜİK'in takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim rakamı olan yüzde 4,4'ü sanayi üretimi olarak açıkladığı anlaşıldı.

TÜİK rakamlarda bir hata olmadığını, haber bülteninde yer alan yıllık değişimin (%4.4), takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinden hesaplandığını bildirdi.  

Aylık değişim oranlarının ise mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endekslerinden hesaplandığını belirten TÜİK, yüzde 1,6 olarak verilen yıllık büyüme oranının arındırılmamış endekslerden elde edilen yıllık değişim olduğunu açıkladı.

Bu arada ekonomistler, Ocak ayından itibaren takvimden arındırılmış üretim rakamının sanayi üretim rakamı olarak açıklandığını belirtti.

Ancak piyasa oyuncularının baz aldığı sanayi üretimi verisi yüzde 1,6 olarak açıklanan mevsimsellikten arındırılmamış rakam oldu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap