3 °C

Sanayicinin cirosunda keskin artış

Sanayi ciro endeksi eylülde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32,2 artış kaydetti. Endeks bir önceki aya göre ise yüzde 2,8 arttı.

Sanayicinin cirosunda keskin artış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 Eylül ayına ilişkin Sanayi Ciro Endeksi bültenini yayımladı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32,2 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; eylülde bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 24,7 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 32,4 arttı.

Bir önceki aya göre yüzde 2,8'lik artış

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,6 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,9 arttı.

2017 yılı üçüncü çeyreğinde takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 31,6 arttı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi ise yüzde 4 arttı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.