7 °C

SGK'dan "Kayıt dışı istihdama kayıtsız kalma" projesi

SGK, kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında "Kayıt dışı istihdama kayıtsız kalma" isimli proje yarışması düzenledi

SGK'dan "Kayıt dışı istihdama kayıtsız kalma" projesi

ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında "Kayıt dışı istihdama kayıtsız kalma" isimli proje yarışması düzenledi. Kayıt dışı istihdam konusunda toplumsal duyarlılığı, bilgi ve bilinç düzeyini artırmayı amaçlayan yarışma kapsamında dereceye gireceklere toplam 57 bin 500 lira ödül verilecek. 

Kayıt dışı istihdamla mücadele sürecinde bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri kapsamında farkındalık oluşturulabilecek ve toplumun tüm kesimlerinin katkı sunabileceği bir organizasyon amaçlayan SGK, kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda özgün ve uygulanabilir projelerin kabul edileceği "Kayıt dışı istihdama kayıtsız kalma" isimli proje yarışmasını başlattı. 

SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, SGK Başkan Yardımcısı Ali Pekten, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Alper ve Sanatçı Özlem Türkad'ın seçici kurulunda yer aldığı proje yarışmasına, en fazla 7 sayfadan oluşacak projelerle 20 Nisan'a kadar başvurulabilecek. 

Birinciye 20 bin lira, ikinciye 15 bin lira, üçüncüye 10 bin lira, dördüncüye 7 bin 500 lira ve beşinciye 5 bin lira olmak üzere toplamda 57 bin 500 lira ödülün verileceği yarışmada, seçici kurulun ödüle değer bulduğu projeler mayıs ayı içinde kamuoyuyla paylaşılacak.

9 milyon 379 bin kişinin kaydı yok 

TÜİK'in Hanehalkı İşgücü Araştırması 2013 yılı sonuçlarında esas işlerinden dolayı herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmayanların toplamının 9 milyon 379 bini bulmuş, bu kişilerin 3 milyon 258 binin ücretli veya yevmiyeli, 2 milyon 985 binin kendi hesabına çalışanlar, 181 binin işveren olarak çalışan ve 2 milyon 955 bininin ise ücretsiz aile işçisi olduğu belirtilmişti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.