12 °C

Şimşek: IMF'in tahmini muhtemelen yine yanlış çıkacak

IMF'in Türkiye'nin 2017 büyüme tahminini yüzde 0,4 düşürmesi sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Tahminleri muhtemelen yine yanlış çıkacak" dedi. Şimşek ayrıca Rusya yaptığı dünkü görüşmenin ayrıntılarını da paylaştı.

Şimşek: IMF'in tahmini muhtemelen yine yanlış çıkacak

Dün, Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye için 2017 yılı büyüme tahminini yüzde 2,9'dan yüzde 2,5'e indirdi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu tahmini sosyal medya hesabı üzeriden değerlendirdi. 

Şimşek yaptığı açıklamada, "IMF'nin Türkiye ekonomisine ilişkin tahminleri muhtemelen yine yanlış çıkacak" ifadesini kullandı.

Orta Vadeli Programda (OVP) 2017 yılı için büyüme tahmini yüzde 4,4 olarak belirlenmişti.

Türkiye ekonomisi 2016 yılında yüzde 2,9 büyüdü.

IMF, Türkiye için büyüme tahminini düşürdüIMF, Türkiye için büyüme tahminini düşürdü

Rusya'yla nihai müzakereler 6-7 Mayıs'ta

Öte yandan Şimşek, IMF-Dünya Bankası Bahar Dönemi Toplantıları için ABD'ye gidişi öncesinde, Rusya'da dün gerçekleştirdiği temaslara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusya'nın uyguladığı ekonomik tedbirleri ve ticari ilişkileri görüşmek üzere, aralarında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de bulunduğu heyet üyeleriyle dün Moskova'ya gittiklerini hatırlatan Şimşek, bu kapsamda Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich ile bir araya geldiklerini ve bütün sorunları görüştüklerini söyledi.

Görüşmelerde, yaş meyve ve sebze ithalatına uygulanan yasakların kaldırılmasının ele alındığını anlatan Şimşek, müteahhitlik başta olmak üzere sektör faaliyetleriyle Türk işçi çalıştırılması ve karayolu ulaştırmasındaki engellerle vize uygulamalarında eskiye dönüşün sağlanmasının değerlendirildiğini kaydetti.

Şimşek, "Moskova'daki heyetler arası görüşmelerimiz verimli geçti. Gelecek hafta Rusya'dan bir teknik heyet Türkiye'de olacak. Daha sonra 6-7 Mayıs'ta Rusya Başbakan Yardımcısı Dvorkovich de Türkiye'ye gelecek, nihai müzakereleri yapacağız." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.