8 °C

”Siyasi krizlerin izleri yavaş siliniyor”

MAKSİFED Başkanı, AKP hakkındaki kararın ardından yatırımcılarda oluşan güven duygusunun kalıcı hale getirilmesi gerektiğini belirtti

”Siyasi krizlerin izleri yavaş siliniyor”

BURSA - Marmara ve Kuzey Anadolu Sanayici ve İşadamı Dernekleri Federasyonu ( MAKSİFED) Başkanı Serhas Bekişoğlu, "Uluslararası derecelendirme kuruluşlarının toleransı halkımız kadar yüksek, sosyal hafızaları ise kısa süreli olmadığından, maalesef siyasi krizlerin izleri daha yavaş siliniyor" diye konuştu.

Bekişoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesinin AKP hakkındaki kararının ardından yatırımcılarda oluşan güven duygusunun kalıcı hale getirilmesi gerektiğini belirtti. Türkiye'deki yatırım ortamının yabancı derecelendirme kuruluşları tarafından dikkatle takip edildiğini ifade eden Bekişoğlu, "Yaşadığımız siyasi gelişmeler, olumlu ya da olumsuz karne notumuz olarak karşımıza geliyor. Uluslararası derecelendirme kuruluşlarının toleransı halkımız kadar yüksek, sosyal hafızaları ise kısa süreli olmadığından maalesef siyasi krizlerin izleri daha yavaş siliniyor. Yabancı yatırımcı anlık düzelme değil, uzun süreli ekonomik istikrara dair güvence ve kanıt istiyor" yorumunda bulundu. Bekişoğlu, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu "Standard and Poor's"un Türkiye'nin notunu olumsuzdan durağana yükselttiğini anımsatarak, şunları kaydetti:

"Derecelendirme kuruluşlarının beklentisi, güven ortamının kalıcı olması. Gerek Standart and Poor's gerek Lehman Broşers, raporlarında bu istikrar garantisini IMF ile yapılacak bir ihtiyati stand-by anlaşmasında gördüklerini belirttiler. Bu ihtiyati stand-by düzenlemesinin, yatırımcı kaygılarını hafifleteceği, yabancı sermaye girişlerini de artıracağı bekleniyor. Her durumda böyle bir düzenleme Türkiye'nin risk primini düşürecektir. Kabul edelim ki karnemiz düzelmeden ne yaparsak yapalım çok etkili olmayacak. IMF karşıtı popülist söylemler yine olacaktır ama ekonomik geçmişimize bir bakarsak seçim ekonomilerinden de, popülist politikalarla oluşturulmuş ekonomik düzenlemelerden de bizi koruyan çıpanın IMF olduğunu görebiliyoruz. Kısacası karne kötüyse, özel ders gerekli. IMF de bazen sert de olsa iyi bir özel hoca. Bu hafta başlayacak görüşmelerin ve daha sonrasında yapılacak kalıcı ekonomik reformların yabancı sermaye girişini destekleyeceğine inanıyoruz."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap