SPM’nin Ekim 2016 işsizlik tahmini; yüzde11.5

TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi, ekim ayı işsizlik oranının 0.2 puan artarak yüzde 11.5’e yükseleceğini öngördü.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Mehmet KAYA

ANKARA - TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM) ekim ayı işsizlik oranının 0.2 puan artarak yüzde 11.5’e yükseleceğini tahmin etti. Kısa vadeli işsizlik tahmini yapan ve yayınlayan tek kuruluş olan TOBB ETÜ SPM ekim ayı öngörülerini yayınladı. SPM, 16 Ocak’ta Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanacak resmi işgücü istatistiklerine yönelik tahmininde işsizlik oranındaki yükselişin devam edeceğini öngördü. İşsizlik oranındaki yükselişin hızında yavaşlama da son bularak hızlanacak.

SPM, tahminlerine esas verilere ilişkin olarak eylül döneminde ihracatın yüzde 8 düşmesine, yatırım malları ithalatının yüzde 8, hammadde ithalatının ise yüzde 9 azalmasına dikkat çekti.

Yavaşlamayı olduğuna işaret ediyor

Değerlendirmede, “Yine aynı dönemde mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki döneme nazaran 4.7 puan azalmıştır. Tüm bu veriler ekonomide bir yavaşlama olduğuna işaret etmektedir” denildi. SPM Direktörü Serdar Sayan gözetiminde, araştırmacı Pınar Kaynak tarafından yapılan çalışmada, genel işsizlik oranının yüzde 11.5 olacağı tahmin edilirken, ekim dönemi tarım dışı işsizliğin 0.2 puan, mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının da 0.4 puan artacağı, istihdam oranının ise 0.4 puan düşeceği tahmin edildi. SPM, sanayi istihdamını ise 5 milyon 269 bin kişi olarak öngördü.

Bu konularda ilginizi çekebilir