Süper zenginlerin sayısı yükseldi

Wealth-X raporuna göre, servetleri 30 milyon doları aşan kişi sayısı geçtiğimiz 12 ay boyunca yüzde 3,5 artarak 226.450 oldu. Toplam varlıkları ise 27 trilyon dolara ulaştı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Geçtiğimiz 12 ay boyunca dünyanın süper zenginlerinin sayısı arttı. Dalgalanan menkul kıymetler borsası ve küresel belirsizlik nedeniyle 2016 yılında yaşanan düşüş de tersine döndü.

Dünyanın en zenginlerini sınıflandıran veri tedarikçisi Wealth-X raporuna göre, varlıkları 30 milyon doların üzerindeki süper zengin kişi sayısı yüzde 3,5 arttı ve 226 bin 450 oldu. haberturk.com'un haberine göre toplam varlıkları ise 27 trilyon dolara ulaştı. Süper zenginlerin kişi başına gelir ortalaması da böylelikle 119 milyon doları aştı.

Tüm dünyada bir yıl içerisinde üretilen mal ve hizmetlerin tamamının 79 trilyon dolar civarında olduğu düşünüldüğünde, 226 bin 450 kişinin yaklaşık 7.5 milyar insanın yaşadığı dünya servetinin üçte birini kontrol ettiği ortaya çıkıyor. 2021 yılı itibarıyla söz konusu 27 trilyonun 35.7 trilyon dolara, dünya servetinin de 99 trilyon dolara yükselmesi bekleniyor.

New York, Londra ve Çin

New York listede süper zenginlerin en fazla bulunduğu yer olarak dikkati çekiyor ve başkent olarak nitelendiriliyor. ABD'nin ünlü şehrinin metropolitan bölgesindeki süper zengin sayısı geçen yıla göre yüzde 9 yükselerek 8500 kişi oldu.

Avrupa'da zenginlerin en yoğun olduğu şehir ise İngiltere'nin başkenti Londra. Öte yandan, Hong Kong ve Tokyo ile karşılaştırıldığında Londra'nın geride kaldığını da belirtmek gerekir. Süper zengin sayısında Çin, sıralamada 3. sırayı alırken sadece Şangay 29. sırada kendine yer buldu.

Latin Amerika ve Karayipler gibi ülkelerde ise kurdaki dalgalanmalar ve yerel borsaların iniş çıkışları bölgedeki zenginlerin varlıklarının erimesine yol açtı. Geçtiğimiz yıl 1 trilyon dolardan fazla olan bölge zenginlerinin toplam varlıkları bu yıl yüzde 10.2 düşerek 945 milyar dolara indi.