17 °C

”Teknoloji üretimi Türkiye'nin önceliği olmalı”

Cumhurbaşkanı Gül, 25. Ulusal Bilişim Kurultayı'nın Sheraton Otel'de yapılan açılış töreninde konuştu

”Teknoloji üretimi Türkiye'nin önceliği olmalı”

 

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bilim, teknoloji üretmenin, araştırma ve geliştirme çalışmalarının Türkiye'nin önceliği olması gerektiğini söyledi.

25. Ulusal Bilişim Kurultayı'nın Sheraton Otel'de yapılan açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Gül, kurultayda bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek konuşmasına başladı. Cumhurbaşkanı Gül, bu konulara gösterdiği önemi ve verdiği desteği göstermek için bu alandaki faaliyetleri himayesine aldığını belirterek, bundan sonra da bütün faaliyetleri yakından takip edeceğini, destekleyeceğini ve üzerine düşeni yapacağını kaydetti.

TBMM'nin yasama yılı açılışında yaptığı konuşmada da bu konuların altını çizdiğini hatırlatan Gül, bilim, teknoloji üretmenin, araştırma ve geliştirme çalışmalarının Türkiye'nin önceliği olması gerektiğini hatırlattı. Kamu, özel sektör, üniversitelerin temsilcilerinin, öğrencilerin ve sivil toplum örgütlerinin bu kurultayda bir arada olmasının önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, yapılacak değerlendirmelerin Türkiye için faydalı olacağını ifade etti. Gül, "Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşmesine yönelik strateji belgesinin neresindeyiz, ne kadarını uygulayabildik, hangi adımları attık, hangilerinde geciktik... Bütün bunların fotoğrafının bu toplantıların neticesinde ortaya çıkacağına inanıyorum" dedi.

"Sektöre büyük görev düşüyor"

Türkiye Bilişim Derneği dergisinin son sayısını dikkatli bir şekilde incelediğini, sektörün önemli isimlerinin fikirlerini okuduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, okuduklarının kendisine gelecekle ilgili ümit verdiğini belirtti. Türkiye'de bu alandaki bilincin ve kararlılığın nasıl arttığını açık bir şekilde gördüğünü kaydeden Gül, 9. Kalkınma Planı'nda ortaya konulan vizyonun da bilgi toplumu olma yönünde olduğunu, bu noktaya ulaşma açısından sektöre büyük görev düştüğünü ifade etti.

Türkiye'nin sanayi devrimini gecikerek takip ettiğini ama iletişim devrimini anında izleyebildiğini, bir gecikmenin söz konusu olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, "Onun için gayretlerimizi özellikle yoğunlaştırmamız gerekir. Bilişim sektörünün sunduğu avantajları Türkiye olarak hepimiz, hep beraber, en iyi şekilde değerlendirir, kullanır ve bunu en iyi şekilde uygularsak çok gelişmiş olan ülkelerle aramızdaki mesafeyi kapatma açısından büyük bir avantajı da elde etmiş olacağız" diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.