THK imaj yenileyecek

Kurumla ilgili ortaya çıkan yolsuzluk iddialarının kişileri bağladığını ve gerçeklerin ortaya çıkacağını dile getiren THK Başkanı Öktem, "Halkımız bize güvensin, kurumu daha iyi bir hale getireceğiz. En büyük projem itibar kaybını gidermek" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Vacit Öktem, eskiden havacılık faaliyetleriyle anılan kurumun, usulsüzlüklerle kamuoyu gündemine gelmesi sonrası önlerinde zor bir sürecin bulunduğunu belirterek, "Kurumdaki usulsüzlük iddiaları, kurumu bağlamaz. Bu iddialar, kurumun kişiliğini ortadan kaldırmaz. Halkımız bize güvensin, yeni bir anlayışla kurumu çok daha iyi bir hale getireceğiz" dedi.

Şube başkanları bu kurumun asıl sahipleri

Öktem yaptığı açıklamada, 1925'te Atatürk tarafından kurulan THK'da ilk kez bir şube başkanının genel başkan seçildiğini söyledi.  Başkanların büyük çoğunluğunun atama yoluyla geldiğini belirten Ökten, "Ben ilk defa şube başkanı olarak seçimle geldim. 30 yıl Adapazarı Şube Başkanlığı görevini yürüttüm" diye konuştu. Şube başkanlarının bir kuruş almadığını, fahri olarak görev yaptıklarını anlatan Öktem, "Dolayısıyla şube başkanları bu kurumun asıl sahipleri. İlk defa kurumun asıl sahiplerinden birisi genel başkan oldu" ifadesini kullandı.

Usulsüzlük iddiaları kurumu bağlamaz

Önlerinde zor bir sürecin bulunduğunu. eskiden havacılık faaliyetleriyle anılan kurumun, usulsüzlüklerle kamuoyunun gündemine geldiğini anımsatan Öktem, usulsüzlük iddialarının kurumu bağlamadığını belirtti. Öktem, şunları kaydetti:

Bankalarla ticari ilişkilerimiz konusunda yeni bir yapılaşmaya gideceğiz

"Bu iddialar, kurumun kişiliğini ortadan kaldırmaz. Biz, hala bu faaliyetlerimize çok daha enerjik bir şekilde devam edeceğiz. Kurumun asli faaliyeti olan sportif havacılığa öncelikle önem vereceğiz. Şimdiye kadar ticari şirketler kurulmuş. Bunların içinde kuruma faydalı olan da var, kuruma yük getiren şirketler de var. Bunların hepsini gözden geçireceğiz. Yeni bir yönetim anlayışı ortaya koyacağız. Bankalarla ticari ilişkilerimiz konusunda yeni bir yapılaşmaya gideceğiz. Ama mutlaka içinde bulunduğumuz durumu bir an önce daha iyiye, daha güzele götürmeye gayret edeceğiz. Bizi bekleyen ilk sorun, halkımızın nezdinde olan itibar kaybını tekrar ayağa kaldırmak ve halkımızın bize olan güvenini sağlamak. Halkımız şimdiye kadar bize çok güvendi, çok destek oldu. Biz de onları yanıltmamayı umuyoruz."

En büyük projem itibar kaybını gidermek

"Ama en büyük projem itibar kaybını gidermek, halkımızın tekrar güvenini kazanmak, gençlerimize havacılığı sevdirmek" diyen Öktem, kurumun asli faaliyeti olan sportif havacılığı ön plana çıkarmaya çalışacaklarını söyledi. Öktem, THK'yı ticari kaygıyla hareket eden kurum olmaktan çıkaracaklarını belirtti.

Şube başkanı olarak genel başkan seçilmesinin kendisine ayrı bir sorumluluk yüklediğine işaret eden Öktem, "Benim başarısız olma şansım hiç yok. Kazara başarısız olursam ki eylülde yeniden genel kurulumuz var, bir daha hiçbir şube başkanını ne aday gösterirler, ne de bir şube başkanı aday olma cesareti gösterebilir. O nedenle ben, kendi adıma değil, tüm şube başkanları adına elimi taşın altına koydum" diye konuştu.

Pilot eğitiminin yüzde 55'ini THK karşılıyor

Öktem, THK Üniversitesinin de 3 binden fazla öğrenciye havacılık eğitimi verdiğini ifade ederek, üniversitede yeni branşlar açma gayreti içinde olduklarını söyledi. 

Pilot ihtiyacının karşılanması konusunda 6 ayrı kurumun pilotluk eğitimi verdiğini anlatan Öktem, kurumun uçuş akademilerinin, 22 tek motorlu, 4 çok motorlu uçak ve 44 uçuş öğretmeniyle uçuş okullarında yetiştirilen pilotların yüzde 55'inin THK tarafından karşılandığını ifade etti.

Öktem, gençlerin havacılığın dallarında ileri düzeyde eğitimi amacıyla alınacak iki paraşüt uçağının, İnönü ve Efes paraşüt okullarında hizmete sunulacağını kaydetti.

4 hava ambulansı gece de hizmet verecek

THK bünyesinde 17 hava ambulansı hizmeti veren helikopterin bulunduğunu belirten Öktem, 4 hava ambulansının gece de uçuş yapmaya uygun hale getirileceğini söyledi. Söz konusu helikopterlerin arama kurtarma faaliyetlerinde de kullanılacağını anlatan Öktem, "Halkımızın bu konudaki bizden beklentisini 7 gün 24 saat esası üzerinden yerine getireceğiz" dedi.

THK'nın 9 adet yangın söndürme uçağı, 10 kaptan pilotu ve 13 yardımcı pilotuyla Avrupa'nın en büyük yangın söndürme filosuna sahip olduğunu belirten Öktem, söz konusu yangın söndürme uçaklarının İsrail, İtalya gibi ülkelerde çıkan yangına müdahale ettiğini, kurum bünyesindeki 9 yangın söndürme uçağının faaliyetlerine devam edeceğini ifade etti. 

Halkımız bize güvensin

Kamuoyunda THK'nın deri ve fitre toplayan kuruluş olarak görüldüğünü anlatan Öktem, "Doğru topluyoruz ama halkımız şundan emin olsun, bu yapılan yardımlar, hepsi onlara hizmet olarak geri dönüyor. 2013-2014 döneminde bin 231 gencimize planör, 593 gencimize paraşüt eğitimi verdik. 328 gencimize yelken kanat, bin 355 gencimize yamaç paraşütü, 97 bin gencimize de model uçak eğitimi verdik" diye konuştu.

Gençlerin söz konusu eğitimler sırasındaki barınma, yemek gibi giderlerinin kurum tarafından karşılandığını belirten Vacit Öktem, bu eğitimleri daha da artırmayı istediklerini söyledi.

Kurumla ilgili ortaya çıkan yolsuzluk iddialarının kişileri bağladığını ve yargının kararıyla gerçeklerin ortaya çıkacağını dile getiren Öktem, "Atatürk tarafından bize verilen görevi yerine getirmek, bizim için çok daha önemli. Halkımız bize güvensin, yepyeni bir ekiple yepyeni bir anlayışla kurumu yarınlarda çok daha iyi bir hale getireceğiz" dedi.

Öktem, THK'nın geçen ay yapılan 42. Olağanüstü Büyük Genel Kurulunda 433 delegeden 267'nin oyunu alarak genel başkanlığa seçilmişti.

Etiketler