25 °C

Ticaret müşavirliklerine düzenleme

Bazı ticaret müşavirlikleri ve ticaret ataşeliklerinin kadrolarında düzenleme yapıldı, görev alanlarına giren ülkelerde değişikliğe gidildi

Ticaret müşavirliklerine düzenleme

Ekonomi Bakanlığı'nın talebi üzerine, kamu kurum ve kuruluşlarının yurtdışı teşkilatını oluşturan birimlerin nitelik, kurulduğu şehir ve ülke, görev alanı, akredite edildiği ülkeler ve bağlı bulunduğu misyonlar hakkındaki 99/12770 sayılı Bakanlar Kurulu kararında değişiklik yapıldı. Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Buna göre, Abuja, Aşkabat, Doha, Hanoi, Nairobi'deki ticaret müşavirliği ile Erbil'deki ticaret ataşeliğinde kadro sayısı artırılırken, Madrid, Sofya, Şam ticaret müşavirlikleri ile İskenderiye, Halep ve Novorossisk'teki ticaret ataşeliklerindeki kadro sayısı azaltıldı. 

Abidjan, Akra, Dakar, Librevil, Pretorya, Yaounde, Brüksel ve Kinşasa ticaret müşavirliklerinin görev alanlarına giren ülkeler yeniden belirlendi. 

Öte yandan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Taşkent ve Aşkabat'taki gümrük müşavirlikleri ile Dubai'deki gümrük ataşeliğinde 1 azami kadrolu personel çalıştırılabilecek. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap