12 °C

TİM, Brezilya'da iş forumu düzenledi

TİM'in organizasyonunda Sao Paulo'da gerçekleştirilen Türkiye-Brezilya İş Forumu'na Brezilyalı iş adamları büyük ilgi gösterdi.

TİM, Brezilya'da iş forumu düzenledi

Ekonomi Bakanlığı’nın koordinasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) organizasyonunda Sao Paulo Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen Türkiye-Brezilya İş Forumu'na, Brezilyalı iş adamları büyük ilgi gösterdi. Türkiye’nin Sao Paulo Başkonsolosu Serkan Gedik ve TİM Denetim Kurulu Üyesi Bülent Aymen'in başkanlığındaki heyette 27 Türk iş adamı yer alırken, 80'i aşkın Brezilyalı firma da foruma katıldı.

Forumun açılışında konuşan Sao Paulo Ticaret Odası Başkan Vekili Roberto Ticoulat, Türkiye'nin, uluslararası pazarın önemli bir oyuncusu olduğunu belirterek, "Ülke olarak Türkiye ile ilişkilerin daha da geliştirilmesine büyük önem veriyoruz. Ülkemizin başta AB olmak üzere bölgesel entegrasyon faaliyetlerini yakından takip ediyoruz." dedi.

TİM Denetim Kurulu Üyesi Bülent Aymen, görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ile Brezilya arasındaki ticari ilişkilerin son yıllarda oldukça geliştiğini ve firmaların artık Brezilya pazarında çok daha fazla tanındığını söyledi.

"Brezilya'ya ihracatımız artacak"

Aymen, "Hükümetimizin başlattığı Latin Amerika açılımını, iş adamlarımızı Brezilyalı muadilleriyle çok daha sık bir araya getirerek ticaret boyutunda da geliştirmek istiyoruz. İnanıyorum ki heyetimizden sonra Brezilya’ya olan ihracatımız daha da artarak arzuladığımız seviyelere ulaşacak." ifadelerini kullandı.

Brezilya'ya ihracatın, ithalata oranla düşük kalmasında ülkenin uyguladığı sıkı gümrük politikası ve tarife dışı engellerin de etkisi bulunduğunu ifade eden Aymen, şunları kaydetti:

"Vergilerin daha makul seviyeye çekilmesiyle inanıyorum ki güçlü sektörlerimizin yanı sıra henüz Brezilya pazarına giremediğimiz diğer sektörlerimizde de büyük bir atılım gerçekleştirilecektir. TİM olarak, iki büyük dış ticaret ülkesi olan Brezilya ve Türkiye'nin, edindikleri tecrübeleri birbirine aktararak kazan-kazan prensibi çerçevesinde önemli ortaklıklara imza atmasını bekliyoruz."

Foruma demir-çelik, hazır giyim ve tekstil, makine ve aksamları, elektrik-elektronik, otomotiv, kozmetik, kimyevi ürünler, çimento, madencilik, medikal, petrokimya, alüminyum, küçük ev aletleri, yaş meyve-sebze ile zeytin ve zeytinyağı sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar katıldı.

Sao Paulo'da düzenlenen foruma 80'i aşkın Brezilyalı firma katıldı

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap