10 °C

TPAO'ya 1 milyar dolarlık kredi

TPAO, Şahdeniz'de Total'e ait yüzde 10 payı almak için İş Bankası ve Vakıfbank'la 1 milyar dolarlık krediyi imzaladı

TPAO'ya 1 milyar dolarlık kredi

ANKARA  - Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Azerbaycan doğalgazını Avrupa'ya taşımayı hedefleyen Şahdeniz Projesi'nde Fransız Total'e ait yüzde 10'luk payın alımında kullanmak üzere İş Bankası ve Vakıfbank ile toplam 1 milyar dolarlık kredi anlaşması imzaladı.

Mayıs ayında gerçekleşen hisse alım anlaşmasına göre, TPAO, Total'in Şahdeniz doğalgaz sahası ve SCP boru hattındaki yüzde 10 hissesini 1.45 milyar dolara satın alarak projedeki toplam payını yüzde 19'a yükseltti.

Bugün imzalanan ve İş Bankası ile Vakıfbank'ın eşit paylarda sağladığı 1 miyar dolar kredi, üç yılı anapara geri ödemesiz toplam yedi yıl vadeli olacak; hisse alımı için gereken yaklaşık 450 milyon dolarlık kısmı TPAO'nun özkaynaklarından karşılanacak.

Kredi imza töreninde konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin, Şahdeniz projesindeki payının yüzde 10'dan yüzde 19'a yükselmesi ile, Şahdeniz projesinde 468 kilometrekarelik alanın yaklaşık 50 yıllık ruhsatını aldığını belirterek, "Böylelikle BP'den sonraki ikinci büyük hissedar olduk" dedi.

Yıldız, Şahdeniz'in yanı sıra TANAP'taki hisselerinin de yüzde 20'den yüzde 30'a çıktığını hatırlatarak, "Bu projelerden geçen yıl 265 milyon dolar kâr ettik; bu yıl ve önümüzdeki yıl bunun iki katını yapmayı düşünüyoruz" diye konuştu.

Yıldız, "Hisse artırımıyla şu anda çıkan 55,000 varil/günlük hissemizi arttırmış ve 120,000 varil/günlük çıkartılacak petrolün de yüzde 19'una sahip bir ülkeyiz" dedi.

Türkiye'deki yaklaşık 1,100 kuyudan çıkarılan petrolün, yurtdışı operasyonlarla çıkartılanlarla hemen hemen eşit olduğunu söyleyen Yıldız, yurtdışı petrol miktarının
artırılacağını, Irak ve Kuzey Irak'ın stabil hale gelmesiyle bu miktarın önümüzdeki süreçte yüzde 450 artmasını öngördüklerini belirtti.

      

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.