23 °C

Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı açıldı

Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı açıldı

 

 
 
İZMİR  - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizmde 2012 yılının geçen senenin "biraz üzerinde rakamlarla" tamamlanacağını belirterek, "30 milyon üzeri turist rakamını istikrara kavuşturduk. İnşallah 2023'e doğru 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelir elde eden bir ülke olacağız" dedi.
 
TÜRSAB, İZFAŞ ve Hannover Messe İstanbul ortaklığında düzenlenen "Travel Turkey İzmir 6. Turizm Fuar ve Konferansı", Uluslararası Fuar Alanı'nda açıldı.
Bakan Günay, hava koşulları nedeniyle gecikmeli yapılan fuarın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye turizminin 2012 yılında coğrafyasında yaşanan sıkıntılardan etkilendiğini söyledi.
 
Türkiye'nin turizmde kalitesini yukarıda tutması, fiyatlarda abartıya kaçmadan, her şeyi mükemmel biçimde yapması halinde 2013, 2014 ve 2015'de büyümesini sürdüreceğini vurgulayan Günay, "Turizmde 2012 yılını, 2011'in biraz üzerinde rakamlarla tamamlama eşiğine geldik. 30 milyon üzeri turist rakamını istikrara kavuşturduk. İnşallah 2023'e doğru 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelir elde eden bir ülke olacağız" diye konuştu.
Bakan Günay, fuara Balkan ülkelerinden yoğun katılım olduğuna dikkati çekerek THY'nin tüm Balkan ülkelerine her şey dahil 99 avroya uçuş koyduğunu, bunun Türk turistlerin Balkan ülkeleri görmesi için iyi bir fırsat olduğunu belirtti.
 
Travel Turkey Fuarı'na 20'den fazla ülkeden 700'den fazla katılımcının geldiğini, fuarın artık kendi ayaklarının üzerinde büyüyecek potansiyele ulaştığını dile getiren Günay, Van'da düzenledikleri fuara turizm sektörü temsilcilerinden daha aktif katılım beklediğini kaydetti.
 
İzmir'in EXPO 2020 adaylığı
 
Bakan Ertuğrul Günay, İzmir'de Sümerbank arazisi içinde müze yapımı konusunda daha önce bir talebin bulunduğunu, valiliğin bu konuda çalışma başlattığını, yıl sona ermeden bir karara varılacağını ifade etti.
Konuşmasında İzmir'in EXPO 2020 adaylığına da değinen Bakan Günay, 5 şehrin mücadele ettiği yarışın çetin şartlarda geçtiğini belirterek, "Oylamada bir ve ikinci turlarda kazaya uğramadan çıkarsak bu kez bunu başaracağız. Siyasi parti ayrımı gözetmeksizin tüm kamuoyu, sivil toplum örgütleri hep birlikte çalışıyoruz. Kentin EXPO'yu kazanması demek, İzmir'in dünya turizminin çok iyi bildiği, özel bir destinasyon ve varış noktası haline gelmesi demektir. Bu, İzmir'i turizmde ayağa kaldıracaktır" şeklinde konuştu.
Günay, Kuşadası'nda yapımı devam eden kongre merkezinin inşaatında sona gelindiğini, bahar aylarına doğru Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılış yapacaklarını, Büyükelçiler Konferansı'nın bir ayağını da burada düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.
 
Diğer konuşmacılar
 
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, 130 katılımcıyla başlayan fuarın 6 yılda 700 katılımcıya ulaşılmasının "İzmir'in bu fuarı sahiplenmesiyle" olduğunu belirtti.
Türkiye'nin dünyada gelişen olaylara rağmen 31 milyon turist ağırlayarak 25 milyar dolarlık döviz girdisi sağladığını ifade eden Ulusoy, İzmir'in de kruvaziyer turizmde büyük bir ilerleme kaydettiğini, 284 gemiyle 504 bin misafirin ağırlandığını söyledi.
Kendisinin TÜRSAB'da son görev dönemi olduğunu ifade eden Ulusoy, selefine bu fuara sahip çıkması konusunda çağrıda bulunacağını belirtti.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gaziemir'de planlanan yeni fuar alanı ihalesine itirazların Kamu İhale Kurumu tarafından reddedildiğini, böylelikle 19 Nisan'dan bu yana bekleyen sürecin önünün açıldığını söyledi.
Kocaoğlu, en kısa zamanda temelin atılarak 350 milyon liralık yatırımla 113 bin metrekare teşhir salonuna sahip bir fuar merkezi kurulacağını anlattı.
İzmir Valisi Cahit Kıraç ise kentin EXPO 2020'yi alması halinde ülke turizmine büyük katkıda bulunacağını belirterek, "İzmir olarak fuarcılıktaki deneyimimizi fuarların olimpiyatı olan EXPO 2020 ile taçlandırmak istiyoruz" dedi.
 
Şapka defilesi yapıldı
 
Fuarın açılış töreninde, "şapka defilesi" gerçekleştirildi. Atatürk'ün Kastamonu'ya gelişinde giydiği şapkanın benzerinin de yer aldığı defilede, farklı stillerdeki şapkalar katılımcıların beğenisine sunuldu.
Fuarın "partner ülkesi" olan Karadağ'dan gelen ekip ise dans gösterisi sundu.
Açılış törenine, Bosna Hersek Federal Hükümeti Çevre ve Turizm Bakanı Branka Duric, Karadağ Büyükelçisi Ramo Braliç, 12 ilin valisi, belediye başkanları, 8 diplomatik temsilci ile davetliler katıldı.
20 ülke ve 60 ilden 700'ün üzerinde firmanın katıldığı fuar, 9 Aralık 2012 Pazar gününe kadar 10.00–18.30 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap