29 °C

Tüfenkci: Tunus ile birlikte Afrika pazarına girebiliriz

Tunus'un Afrika'ya açılan önemli bir kapı olduğunu belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, "Tunuslu ortaklarımızla Afrika pazarına girebiliriz" dedi.

Tüfenkci: Tunus ile birlikte Afrika pazarına girebiliriz

Tunus Tarım ve Balıkçı Odaları Birliği Başkanı ile Afrika Ziraat Odaları Birliği Başkanı Abdulmecid el Zaar'ı makamında kabul eden Gümrük ve Ticaret Bakanı BülentTüfenkci, Afrika ülkeleriyle yaş sebze-meyve ve canlı hayvan ticaretinde iş birliğinin artırılabileceğini belirterek, "Avrupa, Afrika ülkelerinde ürettiği ürünleri bölge halkına daha pahalıya satıyor fakat bizler yapacağımız iş birliği ile bunu aşabiliriz" ifadesini kullandı.

Tunus'un Afrika'ya açılan önemli bir kapı olduğunu ve karşılıklı iş birliğiyle ticaretin geliştirilebileceğini ifade eden Bakan tüfenkci, Avrupa'nın dünyada kendi pazarını oluşturarak kurallarını belirlediğine işaret ederek, "Afrika, Asya ve Ortadoğu Avrupa pazarından daha büyük ve verimli" dedi.

Tüfenkci, Avrupa'nın tek taraflı kazanç üzerine bir politika uyguladığını, çeşitli sertifikasyonlarla koruyucu önlemler getirerek tarım ürünlerini düşük meblağlara aldığını aktararak Türkiye'nin dahi Gümrük Birliğinde olmasına rağmen Avrupa'nın koruyucu tedbirleri nedeniyle buraya ürün satmakta zorlandığını belirtti.

"Avrupa, Afrika ülkelerinde ürettiği ürünleri bölge halkına daha pahalıya satıyor"

Avrupa ülkelerinin Afrika pazarına hakim olduğuna işaret eden Bakan Tüfenkci, "Avrupa, Afrika ülkelerinde ürettiği ürünleri bölge halkına daha pahalıya satıyor fakat bizler yapacağımız iş birliğiyle bunu aşabiliriz. Üretim yaparak, yeni tesisler kurarak dünyaya ihraç sistemleri kurabiliriz. Türkiye olarak bunun üzerinde çalışıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Tüfenkci, Türkiye'nin Güney Amerika'dan Asya'ya kadar birçok ülkeye tarım makineleri sattığını aktararak, Türkiye'de yapılan fuarlara Tunuslu iş adamlarının davet edilebileceğini ya da Türkiye'nin Tunus'ta fuar düzenleyebileceğini bildirdi.

İki ülke arasında gübre ticaretinin de gerçekleştirilebileceğine dikkati çeken Bakan Tüfenkci, "Tunuslu ortaklarımızla Afrika pazarına girebiliriz. Özelikle ziraatla ilgilenen iş adamlarımızı Tunus'a götürebilir, iş forumları düzenleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

"Yönetimlerin bu konularda samimi ve istekli olması gerekir"

Tüfenkci, yaş sebze-meyve ve canlı hayvan ticaretinde de iş birliğinin artırılabileceğini hatırlatarak, "Ortadoğu ülkeleri yaş sebze ve meyveleri büyük oranda Avrupa ülkelerinden alıyor. Bu pazarlara da birlikte girebiliriz. Avrupa ülkeleri üretimlerini Tunus'ta ve diğer Afrika ülkelerinde yaparak oralara ihraç ediyorlar, bunu biz doğrudan yapabiliriz. Türkiye olarak canlı hayvan ithal ediyoruz. Afrika ülkelerinde yetiştirme çiftlikleri kurup buradan dünyaya ihraç edebiliriz. Tunus'ta, Cezayir'de Senegal'de çiftlikler kurabiliriz. Fakat bunun için yönetimlerin bu konularda samimi ve istekli olması gerekir" diye konuştu.

El Zaar iş birliği talebinde bulundu

Tunus Tarım ve Balıkçı Odaları Birliği ve Afrika Ziraat Odaları Birliği Başkanı Abdulmecid el Zaar da ticaretin karşılıklı geliştirilmesinin önemine değindi. Avrupa'ya ihraç edilen ürünlerde sertifikasyon nedeniyle yüzde 30'luk bir kaybın oluştuğunu ifade eden El Zaar, hayvan yemleri, tarım makineleri ve pazarlama konusunda iş birliği talebinde bulundu.

El Zaar, özellikle zeytin yağında gümrük vergisinin düşürülmesi ve iki ülke arasında gümrük anlaşması imzalanmasına ilişkin beklentilerini de Tüfenkci'ye iletti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap