9 °C

TÜİK 8 endekste güncelleme planlıyor

TÜİK, sanayi üretim endeksi dahil 8 endekste güncelleme yapacak.

TÜİK 8 endekste güncelleme planlıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 temel yıllı bazı endekslerin Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) mikro verileriyle güncellenmesini planlıyor. Sanayi üretim endeksi de dahil 8 endeksin güncellenmesi en geç 2018 yılı Ocak ayına kadar kamuoyuyla paylaşılacak.

TÜİK tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Kurumumuzda Kısa Dönemli İş İstatistikleri kapsamında yayımlanan endekslerde genel olarak sabit temel yıllı Laspeyres Hesaplama yöntemi kullanılmaktadır. Avrupa Birliği’ne uyum kapsamında Kısa Dönemli İş İstatistiklerinde temel yıl güncellemesi, zincirleme hacim endekslerinin kullanılması ve idari kayıtların veri kaynağı olarak kullanılması çalışmaları devam etmektedir.

Bu çerçevede 2016 yılından itibaren Gelir İdaresi Başkanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nun mikro verileri üzerinde çalışılmış ve 2015 temel yıllı endekslerin hesaplanmasında bu kayıtların kullanılmasına karar verilmiştir. Bu sayede daha kapsamlı veri setleri üretilmiş, cevaplayıcı yükü azaltılmış ve kısa dönemli ve yıllık göstergelerle GSYH serileri arasında uyum sağlanmış olacaktır. Yeni temel yıllı ve idari kayıtlara dayalı olarak üretilecek endeksler en geç 2018 yılının ilk ayına/dönemine ait haber bülteni ile kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Bu kapsamda güncellenmesi planlanan endeksler:

- Sanayi Üretim Endeksi,
- Sanayi Ciro Endeksi,
- Perakende Satış Endeksleri,
- İnşaat Ciro ve Üretim Endeksi,
- Sanayi İşgücü Girdi Endeksleri,
- Ticaret ve Hizmet Endeksleri,
- İnşaat İşgücü Girdi Endeksleri,
- İşgücü Maliyet Endeksi."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.