15 °C

Tüketicilerin hakem heyetlerine başvuru limitleri artırıldı

Tüketici hakem heyetlerine başvuru parasal sınırı ilçelerde 2 bin 320, illerde 3 bin 480, büyükşehir statüsündeki il hakem heyetlerinde ise 2 bin 320-3 bin 480 Türk lirası arası olarak belirlendi.

Tüketicilerin hakem heyetlerine başvuru limitleri artırıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, tüketicilerin haklarını daha kısa zamanda, masrafsız ve kolay aramalarına imkan sağlayan Tüketici Hakem Heyetlerinin başvuru ve kararlarının parasal sınırları 1 Ocak 2016'dan itibaren Maliye Bakanlığı tarafından 2016 yılı için yeniden değerleme oranı olarak ilan edilen yüzde 5,58 oranında artırılarak uygulanacak. 

Buna göre, ilçe tüketici hakem heyetlerinin uyuşmazlıklara bakmakla görevli olmalarına ilişkin parasal sınır 2 bin 320 Türk lirası, il hakem heyetlerine başvuruda 3 bin 480 Türk lirası, büyükşehir statüsündeki il hakem heyetlerine ise 2 bin 320 türk lirası ila 3 bin 480 Türk lirası olarak belirlendi.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu ihlal edenlere uygulanacak cezalar da artıyor. Sözleşme koşullarının ihlali durumunda işlem başına idari para cezası uygulanıyor. 

Tüketici kredisi ve konut finansmanı sözleşmelerinde, kanunun cayma hakkı, faiz oranı, erken ödeme, temerrüt, sigorta yaptırılması hükümlerini ihlal eden ve belirli süreli kredi sözleşmelerine ilişkin açılan hesaplardan ücret ve masraf talep eden kredi veren kuruluşlara her bir işlem başına uygulanacak idari para cezası bin 101 liradan bin 162 liraya yükseltildi.

Aidatsız kredi kartı çıkarmayan kuruluşlara uygulanacak idari para cezası miktarı 5 milyon 812 bin 706 liraya çıkarılırken, 30 konut ve üzeri inşaat projelerinde bina tamamlama sigortası veya teminat sağlamayan ön ödemeli konut veya devre tatil konutu satıcılarına da 581 bin 271 lira idari para cezası uygulanacak.

Aldatıcı ticari reklamlar için idari para cezaları, yerel düzeyde yayın yapan televizyon kanalı aracılığıyla yapılmışsa 11 bin 625 lira, ülke düzeyinde yayın yapan televizyon kanalı aracılığıyla gerçekleşmişse 232 bin 508 lira olacak. Söz konusu ihlal, ülke düzeyinde süreli yayın aracılığıyla yapılmışsa 116 bin 254 lira, ülke düzeyinde yayın yapan radyo ve internet aracılığıyla gerçekleşmişse 58 bin 127 lira, yerel düzeyde radyo ve süreli yayın ve kısa mesaj aracılığıyla gerçekleşmiş ise 5 bin 812 lira idari para cezası uygulanacak.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.