7 °C

Tüp Tünel'e en iyi teklif Cengiz-Makyol-Doğuş-Vinci'den

Geçişi ihalesinde mali teklifler açıldı

Tüp Tünel'e en iyi teklif Cengiz-Makyol-Doğuş-Vinci'den

ANKARA - İstanbul'un iki yakasını denizin altından birleştirecek ve sadece lastik tekerlekli araçların geçebileceği yeni tüp tünelin yapım ihalesine en iyi teklifi Cengiz İnşaat-Makyol-Doğuş İnşaat ve Fransa'dan Vinci'den oluşan ortak girişim verdi.

Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğünce (DLH) yap-işlet-devret modeli ile yapılacak Karayolu Boğaz Tüp Tünel Geçişi Projesi ihalesinde mali teklifler açıldı.

DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan, Yapı Merkezi ile Güney Kore'den SKEC-SAMWHAN-HANSIN-NAMKWANG-KUKDONG şirketlerinden oluşan TKJV Türk-Kore Ortak Girişimi ile Cengiz İnşaat-Makyol-Doğuş İnşaat ve Fransa'dan Vinci'den oluşan ortak girişimin ihaleye teklif verdiğini, tekliflerin teknik yönden değerlendirmesinin tamamlandığını belirtti. Arslan, teknik değerlendirmede 27 puan üzerinden Türk-Kore ortaklığının 24.17, Cengiz İnşaat-Makyol-Doğuş İnşaat ve Vinci ortak girişiminin 21.64 puanla yeterlilik aldığını, bu nedenle firmaların mali tekliflerinin açılacağını bildirdi. İhale Komisyonu'nun mali teklifleri 70 puan, fizibiliteyi de 3 puan olarak değerlendirdikten sonra sonucu belirleyeceğini kaydeden Arslan, mali tekliflerde en kısa işletme süresine bakılacağını söyledi. Arslan, yap-işlet-devret modeli uygulandığı için ihale sonucunun Yüksek Planlama Kurulu onayına sunulacağını belirtti.

Tünellerin derinliği dünyada ilk

Daha sonra mali teklifler açıldı. Türk-Kore ortaklığı 4 yıl 7 ay yatırım, 25 yıl 11 ay 9 gün işletme süresi olmak üzere toplam 30 yıl 6 ay 9 gün sözleşme süresi teklif etti. Cengiz İnşaat-Makyol-Doğuş İnşaat-Vinci ortak girişimi ise 6 yıl yatırım, 13 yıl işletme süresi olmak üzere toplam 19 yıl sözleşme süresi teklif etti.

DLH Genel Müdürü Arslan, projenin Türkiye için büyük önem taşıdığını, batıralacak tünellerin derinliği itibariyle dünyada ilk olacağını, batırma tüp tünellerin Marmaray'dan daha derine yerleştirileceğini bildirdi. İhale, teknik, mali ve fizibilite yönünden en iyi teklifi sunan firmaya verilecek. Projenin, işe başlanmasından itibaren 3 yıl içinde tamamlanması öngörülüyor. Ulaştırma Bakanlığı, daha önce tünelden geçiş ücretlerini maksimum tek yön için 4, çift yönlü ise KDV hariç 8 dolar olarak belirlemişti. Ulaştırma Bakanlığı'nın en büyük projelerinden birisi olan ve denizin altından iki kıtayı birleştirecek karayolu tünelinin ihalesi, firmaların jeoteknik çalışmalarının uluslararası standartlarda gerçekleştirilmesi ve daha rekabetçi bir ortamın sağlanması amacıyla 6 kez ertelenmişti.

Toplam 5,4 kilometre uzunluk

Karayolu Boğaz Tüp Tünel Geçişi Projesi, Avrupa yakasında, Florya-Sirkeci Sahil Yolu'nun (Kennedy Caddesi) Kazlıçeşme mevkisinden başlayarak, Anadolu tarafında Ankara Devlet Yolu'nun Göztepe Kavşağı mevkisinde bitecek. Boğaz'ın altından geçen tünel, iki katlı ve ikişer şeritli olacak. Katlardan birisi giden araçlara, diğeri ise gelen araçlara ayrılacak. Sadece hafif araçlar tünelden geçiş yapabilecek, ağır vasıtalar tüneli kullanamayacak. Proje, denizin altından geçen yaklaşık 3,3 kilometrelik bölümü ile her iki yakadaki mevcut yollara bağlanacak. Geçiş 2,1 kilometrelik bölümü delme tünel olmak üzere toplam 5,4 kilometre uzunluğunda tünelden oluşacak. Proje kapsamında ayrıca, Avrupa ve Anadolu tarafında havalandırma şaftları, Avrupa yakasında ücret toplama gişeleri, tünel işletme binası inşa edilecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap