9 °C

'Türk ekonomisi test edildi'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci bina tesisatını örnek göstererek, "15 Temmuz, 16 Temmuz günü Türkiye’nin ekonomisi 20 barlıksa eğer 30 barla test edilmedi, 100 bar, 200 bar ile test edildi." dedi.

'Türk ekonomisi test edildi'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, HDP'li vekillerin tutuklanmasıyla ilgili olarak, "CHP'nin, MHP'nin Genel Başkanı, AK Parti dahil olmak üzere gidip hesap veriyor, mahkemede ifade veriyor. Çıkıyor gerine gerine yağma yok diyor. O kadar da kolay olmaz o işler diyor. Gitmeyeceğiz, hadi gelin götürün bakalım diyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, lağımdan çıkan fare gibi ensesinden tuttuğu gibi mahkemeye götürdü. Bu ülkenin bağımsız mahkemeleri, hakimleri de gereğini yaptı" dedi.

Denizli'nin Buldan ve Sarayköy ilçelerinde vatandaşlara seslenen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Pamukkale Belediyesi'nin Dokuzkavaklar Mahallesi'nde 18 milyon lira bedelle 2 bin 747 metrekare alana 7 katlı olarak yapılacak olan Dokuzkavaklar Sağlık Kompleksi'nin temel atma törenine katıldı.

"Türk ekonomisi test edildi"

"Türk ekonomisinin başına bir şey gelseydi eğer 16 Temmuz’da, 17 Temmuz’da, 18 Temmuz’da yerle bir olması lazımdı" diyen Zeybekci, bina tesisatını örnek göstererek, bir yere su ya da doğalgaz için döşenen boruların üzerine "5, 15, 20 bar" olarak kaldırabileceği basınç miktarının yazdığını, daha sonra bu tesisatın birkaç derece yüksek oranda basınçla test edildiğini anlatarak, şunları söyledi:

"15 Temmuz, 16 Temmuz günü Türkiye’nin ekonomisi 20 barlıksa eğer 30 barla test edilmedi, 100 bar, 200 bar ile test edildi. Bunu görmüş olsalardı, zerre miktar akılları olsaydı böyle afet senaryoları, felaket senaryoları falan çizmezlerdi bu ülkeye. 3 yıldan beri söylüyorum, Türkiye’ye ekonomik anlamda hiçbir tuzak kuramazlar ve kuramayacaklar. İşte dünya şöyle dediydi de böyle dediydi de... Biraz akıl olsaydı, öngörülebilseydi, İngiltere'nin Avrupa Birliği’nden ayrılışının sebepleri anlaşılmış olsaydı, Amerika’da ne olacağı görülürdü. Türkiye’nin ekonomisi AB ile görülseydi, Amerikan Merkez Bankası şunu bunu dedi, şunu bunu yapacak da... Türkiye’ye vız geleceğini tırıs gideceğini bilirlerdi. Onun için hiç merak etmeyin. Allah’ın izni ile Türkiye dünyanın en büyük 18. ekonomisi, Avrupa’nın 7. büyük ekonomisi. Buradan görülmüyor, başka yere gittiğiniz zaman anlıyorsunuz. Başka ülkeler gittiğiniz zaman, size bakış açılarının ne olduğunu, hangi gözle baktıklarını anlıyorsunuz. Karşınızdaki ülkeler sizin gözünüze bakmıyor, elinize bakıyor. 'Elinde bir şey var mı? Ne getirdin bana, ne faydası olacak, menfaati olacak?' diye bakıyor."

Zeybekci, Türkiye’nin Cumhurbaşkanının, Başbakanının, Ekonomi Bakanının Avrupa'ya gittiğinde, 28 üye ülkenin karşısında "Biz, sizin 21 tanenizden daha büyük bir ekonomiyiz. Türkiye’nin hedefi AB'ye üye olmak, aksi bir şey söylemiyoruz, sonuna kadar arkasındayız, destekliyoruz. Olmazsa ne olur? Hiçbir şey olmaz" dediğini, AB'ye üyelikte iki tarafın da bu yönde iradesinin gerçekleşmesi, beraber olması gerektiğini dile getirdi.

'Türkiye ortalama ömrün artmasında bir numara'

Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde 14 yılda sağlık destanı yazdığını belirten Zeybekci, "Artık eskiden günlerce hastanede muayene, ilaç kuyruğuna girip şifa aranıyordu. Ama AK Parti, halkın sağlık hizmetine en kısa yoldan ulaşması için sağlıkta önemli devrimler yaptı. Bu kompleks de devrimin devamı niteliğinde. Tesisin tüm halkımıza hayırlı olmasını dilerim. Eğer bu devlet milyarları, eski parayla katrilyonları düşünmeden gözden çıkarıyorsa o zaman devlet olur, ancak o zaman bu bayrak dalgalanır. Bütün bunları yapa yapa Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye bir sağlık destanı yazdı. Türkiye ortalama ömrün artmasında dünyada bir numara oldu. Türkiye'nin yaş ortalamasının artış hızında dünyada Türkiye bir numara oldu. Bütün dünyanın takdir ettiği sağlık devrimi gerçekleştirildi. Recep Tayyip Erdoğan'ın sevdasını millete hizmet olarak yansıtan sağlık camiamızdan Allah razı olsun diyorum" dedi.

'Bu ülkenin bağımsız mahkemeleri gereğini yaptı'

15 Temmuz darbe girişiminin bir işgal girişimi olduğunu, Türk milletinin 15 Temmuz'daki duruşuyla bu işgal girişimini engellediğini söyleyen Zeybekci, darbeye kalkışanlardan Türk hukukunun hesabını soracağını vurguladı. Tutuklanan HDP milletvekillerini sert bir dille suçlayan Zeybekci, "Darbe başarılı olsaydı, demokrasi kurtulacak mıydı, demokrasi mi kazanacaktı? Şimdi bu milletin mahkemelerine gitmeyiz, tanımayız diyenler CHP'nin, MHP'nin Genel Başkanı, AK Parti dahil olmak üzere gidip hesap veriyor, mahkemede ifade veriyor. Çıkıyor gerine gerine yağma yok diyor. O kadar da kolay olmaz o işler diyor. Gitmeyeceğiz, hadi gelin götürün bakalım diyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, lağımdan çıkan fare gibi ensesinden tuttuğu gibi mahkemeye götürdü. Bu ülkenin bağımsız mahkemeleri, hakimleri de gereğini yaptı" dedi.

Zeybekci'nin konuşmasının ardından arsasını Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği, yapımını Pamukkale Belediyesi'nin gerçekleştirerek Sağlık Bakanlığı'na devredeceği, 350 bin kişiye hizmet verecek Dokuzkavaklar Sağlık Kompleksi'nin temeli atıldı. Butona Zeybekci ile birlikte protokol üyeleri birlikte bastı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.