Türk firmaları CERN'de dört ihale kazandı

CERN tarafından yılın ilk yarısında açılan 89 ihaleden 4'ünü Türk firmaları kazandı. Alınan ihalelerin toplam tutarı ise 300 bin euroyu aştı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ihalelerinin sonuçlarına ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Buna göre, CERN'in büyük proton çarpıştırıcısında daha yüksek enerjili çarpışmalarla bu çarpışmaların daha hassas ve hızlı kaydedilmesi amacıyla yapacağı teknik değişiklikler için açtığı ihalelere Türk sanayicilerinin katılımı arttı.

Açıklamada merkez tarafından bu yılın ilk altı ayında açılan 89 ihaleden 4'ünü Türk firmalarının kazandığı, Türk firmalarının aldığı ihalelerin tutarının ise 300 bin euroyu aştığı kaydedildi.

Kazanılan ihaleler ve firmalar

Açıklamaya göre, Kayseri'den Gözüküçük Makina geçen mart ayında, CERN için özel olarak imal edilecek 3 farklı tipte ve toplam 4 bin 480 adet hassas koruma kalkanını ilk numune ve süreç onaylarını başarıyla geçerek teslim etti. Üretiminin yüzde 75'ini Batı ve Kuzey Avrupa ülkelerine ihraç eden Gözüküçük Makina, yerli iş gücü ve son teknoloji üretim makineleri kullanarak enerji, elektrik, elektronik, medikal ve makine sektörlerine metalden mamul hassas parçalar imal ediyor.

İstanbul merkezli Mistel Kablo ise 8 firmayı geride bırakarak Esnek Bara ihalesini kazandı. Firma, 5 farklı tipte 19 bin siparişin teslimatını haziran ayında yaptı.

Haziranda sonuçlanan 2 ayrı ihalede rakiplerini geride bırakan EGE/GEMA Endüstriyel Kontrol ve ASAŞ Alüminyum, ALICE deneyindeki dedektör soğutma sisteminde kullanılacak hassas kontrol valfleriyle Super Proton Synchrotron (SPS) hızlandırıcısında yer alan radyo frekans koaksiyel kablo takımları için özel alüminyum tüplerin teslimine hazırlanıyor. Prototiplerin CERN onayından sonra, seri imalatları ve teslimatları yapılacak.