13 °C

Türk-İş: 8 ayda 40 bin üye işten çıkarıldı

Türk-İş'in Krize Karşı Emek Masası'na gelen bilgilere göre kriz nedeniyle Mayıs'ta bin 106 Türk-İş üyesi işten çıkarıldı

Türk-İş: 8 ayda 40 bin üye işten çıkarıldı

 

ANKARA - Türk-İş'in Krize Karşı Emek Masası'na gelen bilgilere göre, mayıs ayında ağırlıklı olarak otomotiv ve gemi inşa sanayinde olmak üzere bin 106 Türk-İş üyesi işten çıkarıldı. Kriz nedeniyle işten çıkarılan Türk-İş üyesi sayısı 8 aylık dönemde 40 bini aştı.

Türk-İş'in Krize Karşı Emek Masası'na gelen bilgilere göre, mayıs ayında ağırlıklı olarak otomotiv ve gemi inşa sanayinde olmak üzere bin 106 Türk-İş üyesi işten çıkarıldı. Kriz nedeniyle işten çıkarılan Türk-İş üyesi sayısı 8 aylık dönemde 40 bini aştı.

Sendikaların konfederasyona ulaştırdıkları bilgilere göre, önceki aylardan farklı olarak çimento, gıda, ağaç, deri, kağıt, tarım, gazetecilik ve maden gibi sektör ve iş kollarında işten çıkarmalara ilişkin önemli bir sorun yaşanmadı.

Bunun yanında, özellikle otomotiv-metal ve tekstil sektörlerindeki işten çıkarmalar ve ücretsiz izin uygulamaları Mayıs ayında da devam etti.

Otomotiv ve metal sanayinde örgütlü bulunan Türk Metal'in geçen ay 648 üyesi işten çıkarıldı, 2 bin 326 üyesi de ücretsiz izne yollandı. Ayrıca geçen ay 3 bin 627 sendika üyesi yarım ücretle çalışmak zorunda kaldı.

Kriz döneminde ise toplamda 22 bin 879 Türk Metal üyesi işten çıkarıldı, 20 bin 413 sendika üyesi de ücretsiz izne gönderildi.

Tekstil sektöründe ise Mayıs ayında 56 kişi işten çıkarıldı, 187 kişiye yarım ücretli kısa çalışma ödeneği verildi.

Tekstilde, kriz döneminde TEKSİF'e üye 4 bin 47 kişi işten çıkarıldı, 7 bin 568 kişi ücretsiz izne çıkarıldı.

Petrol-İş üyesi 70 kişi de Mayıs ayında işini kaybedenler arasında yer aldı. Kriz döneminde sendikaya üye toplam 683 kişi işinden oldu, 357 kişi de ücretsiz izin uygulamasıyla karşı karşıya kaldı.

Tersanelerdeki işten çıkarmalar geçen ay da sürdü. Dok Gemi-İş üyesi 300 kişi Mayıs ayında işini kaybederken, kriz döneminde işsiz kalanların sayısı 1300'e ulaştı.

Mayıs ayında toplamda konfederasyona üye bin 106 kişi işten çıkarılırken, 2 bin 683 kişi de ücretsiz izne ayrıldı.

Türk-İş'in verilerine göre, 2008'in son 3 ayı ile bu yılın ilk 5 ayını kapsayan 8 aylık dönemde ise toplam 40 bin 18 konfederasyon üyesi işten çıkarıldı. Ücretsiz izne çıkarılanların sayısı da 41 bin 422'yi buldu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.