22 °C

Türk narenciye sektörü 'noel' mesaisine başladı

Doğu Avrupa ülkelerinde Noel tatili sürecinde artan narenciye talebini karşılamak için Çukurova'da yoğun mesai yapılıyor.

Türk narenciye sektörü 'noel' mesaisine başladı

Yurt dışında Noel tatili ve kutlamaları ülkelerin narenciye tüketimini önemli miktarda artırıyor. Bu ihtiyacı karşılamak üzere hasat sezonunun ortalarına yaklaşılan Çukurova'da narenciye bahçelerinde yoğun bir çalışma sürdürülüyor. Bir taraftan bahçelerde olgunlaşan narenciyeler işçiler tarafından toplanırken, ihracatçılar da ürünlerini paketlemek için fazla mesai yapıyor.

Seyhan Ziraat Odası İkinci Başkanı Cahit İncefikir, limon hasadıyla başlayan sezonda geçen yılki soğukların etkisiyle ortaya çıkan düşük rekoltenin fiyatların artmasına neden olduğunu söyledi. Rekoltenin sadece Türkiye'de değil, İspanya ve Yunanistan'da da az olduğunu anlatan İncefikir, bunun da piyasaya yansıdığını kaydetti.

İncefikir, "Noel tatili" dolayısıyla narenciyeye çok yoğun talep yaşandığını ifade ederek, şöyle devam etti: "Avrupa'daki ülkelerde Noel hazırlıkları şimdiden başladı. Toptancılar ürünlerini, bu tatil ve kutlamalar başlamadan depolara alacağı için ciddi bir talep var. Bu ülkelerin başında Rusya geliyor. Arkasından Ukrayna, Polonya ve Romanya gibi ülkeler de taleplerini artıracak. Fabrikalar paketleme vardiyalarını neredeyse 24 saate yükseltti. İhracatçılar, diğer paketleme tesisleri de kiralayarak talepleri karşılamaya çalışıyorlar. Narenciye ihracatın neredeyse yüzde 40'ı bu dönemde yapılıyor"

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap