12 °C

"Türkiye 2017'de şaşırtıcı şekilde güçlü büyüdü"

Goldman Sachs, "Türkiye 2017'de şaşırtıcı şekilde güçlü büyüdü, 2018'de büyüme yüzde 4'e yavaşlar" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye 2017'de şaşırtıcı şekilde güçlü büyüdü

Türk ekonomisinin 3. çeyrekte ve 4. çeyrekte beklentilerin çok üzerinde gerçekleşen GSYH artışlarının etkisiyle 2017 yılının tamamında da şaşırtıcı derecede güçlü bir büyüme gösterdiği ifade eden Goldman Sachs, büyümenin yüzde 7,0 olan kendi beklentilerinin ve piyasa tahminlerinin üzerinde yüzde 7,4 olarak gerçekleştiğine dikkat çekti.
    
2018 yılında büyümenin, piyasa beklentilerine de paralel olarak yüzde 4 olmasını beklediklerini ifade eden Goldman Sachs, "Ancak hükümetin büyüme yanlısı politikaları bizim bu görüşümüz için yukarı yönlü risk yaratıyor. Başbakan Yıldırım hali hazırda yatırım projeleri için 128 milyar TL, 2017 GSYH'sının yüzde 4,1'i büyüklüğünde teşvik açıkladı" değerlendirmesini yaptı.
     
Ancak Goldman Sachs, cari işlemler açığında genişleme ile kötüleşen makroekonomik görünümün, çekirdek enflasyonda katılığın ve global finansal çarklarda sıkılaşmanın büyüme tahminleri için aşağı yönlü risk yarattığını da vurguladı.

İş dünyası büyümeden memnunİş dünyası büyümeden memnun

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap